Yol Geçen Hanı

Batman ilinin Hasankeyf ilçesinde bulunan ve yüzyıllardan beri halk arasında Yol Geçen Hanı olarak bilinen bu doğal mağara yaklaşık bin kişilik bir kapasiteye sahip.

Yol Geçen Hanı

Batman ilinin Hasankeyf ilçesinde bulunan ve yüzyıllardan beri halk arasında Yol Geçen Hanı olarak bilinen bu doğal mağara yaklaşık bin kişilik bir kapasiteye sahip. Söz konusu bu doğal mağara, yekpare taştan yapılmış Hasankeyf kalesinin altında bulunmakta olup ağzı Dicle Nehrine doğru açılıyor. Yol Geçen Hanı’nın içinde su stok etmek için bir mahzen ve kaleye çıkmak için de bir gizli yol bulunuyor.

Yol Geçen Hanı

Ulaşımın su yolları ile yapıldığı zamanlarda Dicle Nehri’nin karşısına gidip gelmek için bekleyen insanların dinlendiği hatta yatarak sabahladığı loş ve egzotik bir mekan olan mağaranın içindeki hava akımı insanın bünyesine uygun bir özellik taşıyor. Öyle ki yazın serin kışın ılık bir atmosfere sahip olan mağara konaklama için ideal bir yer. Bu nedenle de dini, dili, ırkı farklı olan, geleni-gideni, gireni-çıkanı çok olan her zaman yoğun bir insan trafiğine sahne olan bu mağaraya binlerce yıldan beri Yol Geçen Hanı denilmiş ve Hasankeyf’teki yaşantının vazgeçilmez bir mekânı olmuş.