Yüzen daireler 2018'de suya inecek

Bir İtalyan firması, "yüzen daire" konsepti için çalışmalarını tamamladı. UFO 2.0 ismini taşıyacak "daireler" 2018 yılı içinde suya inecek

Yüzen daireler 2018'de suya inecek

Yüzen daire konsepti için çalışmalarını son yıllarda hızlandıran İtalyan firma Jet Capsule, özellikle turizm bölgelerinde yoğun talep görmesi beklenen bu projede son aşamaya geldiğini duyurdu. Kamuoyuna "yüzen daireler" ya da "yüzen evler" olarak yansıyan yeni konseptin 2018 yılı içinde kullanıma sunulması bekleniyor. 

İsmi UFO 2.0, fiyatı 200 bin dolar

Uçan dairelere benzer bir formda geliştirilen "yüzen daireler" için seçilen isim de bu doğrultuda UFO 2.0 olarak belirlendi. Önümüzdeki sene hizmete açılacak "daire" formlu lüks yüzen konutların fiyatları ise 200 bin dolardan başlayacak. UFO 2.0'lar üç katlı ve bir ada şeklinde inşa edilecek. Projenin yapımında ise fiberglas ve karbon elyaf malzemelerinden yararlanılacak. 

 

Yüzen daireler 2018'de suya inecek

 

Kendi enerjisini kendisi üretecek

Geniş bir ailenin ve konuklarının rahatlıkla yaşayabileceği şekilde üretilen "yüzen dairelerde" 4 adet yatak odası yer alacak. Yat-daire formatındaki ürünler aynı zamanda kendi enerjisini kendisi üretecek teknolojik alt yapı barındıracak. Elektrik ihtiyacı güneş enerjisi ve güneş panelleri yardımıyla sağlanacak. 

Su altında iki kat

UFO 2.0 ürünlerinin en önemli özelliği ise deniz altında yer alan katları ve bu katlarda denizin içini seyretmeye olanak tanıyan cam sistemleri olacak. Bu sayede, su altı canlılarını seyrederek, dinlenmek mümkün olabilecek. Yüzen dairelerin iki katı suyun altında, bir katı ise suyun üstünde olacak şekilde geliştirilecek. Su üstündeki alan, giriş kabinini çevreleyen dairesel alan ve bu alan üzerinde denize giriş çıkışa olanak tanıyan merdivenleri içerecek. Bu platform güneşlenmek için de uygun bir zemin yaratacacak ve bahçe mobilyaları ile şezlonglara yer verilebilecek. Alt katlarda ayrıca bir de su altı banyosuna yer verilecek. 

 

Yüzen daireler 2018'de suya inecek

 

Kullanım alanları oldukça geniş

Yüzen daireler UFO 2.0'in kullanım alanları ve müşterif portföyü ise oldukça geniş. Bireysel kullanıcıların lüks ev olarak tercihi kadar, turizm bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelerin de "kiralanabilir" bağımsız birimler olarak bu ürünlere yönelmesi bekleniyor. Diğer taraftan UFO 2.0'ın restaurant ve cafe gibi ticari faaliyetler için de uygunluk arz ettiği belirtiliyor. 100 kişi kapasiteli davetler için de uygunluk arzeden yüzen evler için önümüzdeki süreçte kimi yatırımcıların yözel marinalar geliştirebileceği dahi söyleniyor. 

Teslimler helikopterle yapılacak

Firma, UFO 2.0'ın üretimini sipariş üzerine çoğaltabilecek. Siparişi tamamlanan ürünler ise yerlerine helikopterler aracılığı ile havadan teslim edilecek.