20 yılda 6 buçuk milyon konut yenilenecek

Kentsel dönüşümde hedeflerden biri; 20 yılda 6 buçuk milyon konutun yenilenmesi. Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı bunun için vatandaşın çok iyi bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

İnşaat sektörünün, bakanlıkların, belediyelerin ve hukukçuların bir araya geldiği 3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’nde kentsel dönüşümün tüm dinamikleri tartışıldı. Türkiye’nin önümüzdeki 15-20 yılda ana gündem maddesi olacak kentsel dönüşümün nasıl daha iyi, daha doğru yapılacağı profesyonller tarafından masaya yatırıldı. Kentsel dönüşüm alanında da faaliyet gösteren Ege Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, “Sektördeki duayen meslektaşlarımızla panelde beraberdik. Sektörün problemlerini, kentsel dönüşümün artılarını eksilerini nasıl daha iyi bir noktaya getirebileceğimizi ve enerji verimliliği gibi başlıkları konuştuk. Bu tarz zirveler sektör profesyonellerinin ve kamu idarecilerinin bir araya gelip kentsel dönüşümü nasıl daha doğru daha hızlı yapabiliriz diye tartışılan yerler oluyor.  Burada en önemli konu başlıklarından biri hak sahiplerinin uzlaşmasıydı. Vatandaşı daha fazla bilgilendirmek ve kentsel dönüşümün önemini anlatmak gerekiyor. Çünkü kentsel dönüşüm sadece inşaat sektörü için değil, Türkiye ekonomisi için de önümüzdeki 15-20 senenin en önemli konu başlığı olacak.  Yaklaşık 20 milyon konutun 6,5 milyon tanesinin dönüşümü konuşuluyor bu çok önemli bir rakam ve çok büyük bir dönüşüm.  Uluslararası şehircilik kriterlerine, gerekli olan alt yapı, üst yapı ve yeşil alan kriterlerine uygun planlanması lazım” dedi.

Kentsel dönüşüm sosyal tarafı da çok önemli
“Mesele sadece binaları yıkıp yapmak değil bunun sosyal algısı da çok önemli” diyen Kabadayı, “ Biz de kentsel dönüşüm alanında faaliyet gösteren bir şirket olarak sadece yapı tarafına değil, sosyal tarafına da çok önem veriyoruz. Çünkü hak sahipleri kentsel dönüşüm alanlarında uzun yıllar yaşamış; bir geçmişleri var, anıları var ve bunların korunması lazım ve onların mahalleden çıkmaması lazım. Bizim şu anda faaliyet gösterdiğimiz iki bölgede vatandaş tarafından çok büyük ilgi ve alaka var. Bu algı her geçen gün toplumun tüm kesimlerine yayıldıkça daha da faydalı olacak” diye konuştu. Kentsel dönüşümden enerji verimli binalar inşa etmek için de faydalanmak gerektiğini söyleyen Kabadayı, “Yeni yaptığımız binaların tamamını enerjilerini kendisi üreten binalar olarak yapmalıyız” diye sözlerine ekledi.