2014 emlak vergisi ödeme zamanı yaklaşıyor!

2014 yılı emlak vergisi 1. taksit ödemeleri 1 Mart’ta başlıyor. Sayılı günlerin kaldığı ilk taksit ödemeleri için son gün ise 31 Mayıs. 2014 emlak vergisi ödeme zamanı hakkında merak ettikleriniz için tıklayın.

2014 emlak vergisi ödeme zamanı yaklaşıyor!

26 Şubat 2014 / Emlakwebtv

2014 emlak vergisi ödeme zamanı için geri sayım başladı. Buna göre, emlak vergisi ilk taksit ödemesinin başlangıç tarihi 1 Mart 2014 iken, ilk taksitin son ödeme tarihi ise 31 Mayıs 2014 olarak belirlendi. 2014 yılı emlak vergileri, diğer senelerde olduğu gibi yine iki eşit taksit halinde ödenecek. 2014 yılı emlak vergisi 2. taksit ödemesi de 1 Kasım ile 1 Aralık 2014 tarihleri arasında yapılabilecek.

Emlak vergisi ne kadar?

Birçok insanın aklını meşgul eden konuların başında ise ne kadar emlak vergisi ödeyeceği geliyor. Emlak vergisine esas olan arsa metrekare birim değerleri 2014 yılında yeniden belirlendi. Eğer arsa değerleri yeniden belirlenmeseydi, emlak vergisi değerleri, yeniden değerleme oranına göre artış görecekti. Ancak 2014 yılı arsa değerlerindeki yüksek artırımlar, emlak vergisi değerlerini de artırabilecek.

Kimler emlak vergisinden muaftır?

2014 emlak vergisi ödeme zamanı ve değerlerini belirttikten sonra gelelim kimlerin emlak vergisi ödemeyeceğine.  Emlak vergisi ödemeyecek kişiler şöyle;

*Özel bütçeli idarelere, il özel idarelerine, belediyelere, köy tüzel kişiliğine, kanunla kurulan üniversitelere ve Devlete ait binalar; kamu menfaatlerine yararlı derneklere ait binalar, Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara ait binalar, zirai üretim amaçlı kullanılan binalar gibi pek çok gayrimenkul için emlak vergisi ödenmiyor,

*Emekliler,

*Hiç gelirleri olmayanlar ve özürlüler

*Gazilerin ve şehitlerin dul ve yetimlerinin de belli şartlarda emlak vergisi ödemesi gerekmiyor.