2015 tapu harcı nasıl hesaplanır?

Gayrimenkul alım-satımlarında ödenen bir masraf kalemi olan tapu harcı bedeli 2015 yılında değişecek mi? ‘2015 tapu harcı nasıl hesaplanır’ sorusunun yanıtını sizler için araştırdık.

2015 tapu harcı nasıl hesaplanır?

Tapu harcı, gayrimenkul alım satımlarında devlete ödenen bir harçtır. Bu harcı, gerek satıcı gerekse alıcı ayrı ayrı ödemekle yükümlüdürler. Yani siz gayrimenkulünüzü satacaksanız, cebinizden tapu harcı masrafı da çıkacaktır. Tabii harcın tamamını siz ödemeyecek, konutunuzu satacağınız kişiyle bölüşerek ödemenizi yapacaksınız.

Tüm bunları okurken, aklınıza '2015 tapu harcı nasıl hesaplanır' sorusu gelebilir, gayette normaldir. Çünkü alım-satım işlemlerinde ne kadarlık bir tapu harcı masrafının karşınıza çıkacağını bilmek istersiniz. Tapu harcı masrafı, 2013 yılında binde 33'den binde 20'ye çekilmişti. Yani 2013 yılında alıcı ve satıcı ayrı ayrı binde 20'şer oranında tapu harcı masrafı ödüyorlardı.

Bu oran 2014 yılında da değişmedi. Buna göre 2014 tapu harcı oranları, alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı olmak üzere binde 20 olarak belirlenmişti. Yani 2014 yılında gayrimenkul alacak ve satacaklar konut bedelinin binde 20'si oranında ayrı ayrı tapu harcı masrafı ödediler.

Gelelim 2015 yılında tapu harcı masrafının ne olacağına. 2015 tapu harcı masrafları daha açıklanmadı. Söz konusu açıklama, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yeni yılla birlikte yapılacak. Yani yeni oranları öğrenmek için biraz daha sabredeceğiz. 

Tapu harcı kredi kartı ile ödenebilir mi?
Birçoğunuzun merak ettiği bu soruya ise geçtiğimiz günlerde yanıt geldi. 2015 yılında tapu dairelerinde yeni bir uygulamaya geçilecek. Bu yeni uygulamaya göre, artık tapu harcı ve döner sermaye bedelleri, kredi kartıyla ödenebilecek. Tabii uygulama 2015 yılına girilmesiyle birlikte başlayacak.