360 derece iletişim kazandıracak

Emlakwebtv Köşe Videosu'na konuşan Manifesto CEO'su Selin Bozkurt, gayrimenkul sektöründe pr, event, kreatif ve dijitali kapsayan 360 derece iletişim çalışmalarının kazandıracağını söyledi

Selin Bozkurt - Manifesto CEO'su
11 Şubat 2013 / Emlakwebtv Köşe Videosu

2012 yılı bizim açımızdan oldukça hareketli bir yıl oldu. Baktığımızda gayrimenkul ve emlak sektörü, düzenlenen fuarlar, Hükümetin belirlediği yeni regülasyonlar, düzenlemeler, kanunların etkisiyle oldukça hareketlendi. 2013 yılına baktığımızda ise, sektör açısından rekabeti yoğun bir dönem geçireceğimize inanıyoruz, özellikle iletişimin, etkinliğin, kreatif çalışmaların ve dijital çalışmaların 360 derece kullanıldığı bir yıl olduğunu görüyoruz. Zira baktığımızda taleplerin bir parça azaldığını dolayısıyla artan gayrimenkul sektöründeki yeni projelerle birlikte bu sektöre ilginin ancak gerçekten 360 derece iletişim kullanıldığında geridönüş alınacağını farkettik. Bu bağlamda da bu yıl yapılacak özel etkinlikler, fuarlar özellikle de MİPİM'le birklikte rekabeti yoğun, hareketli bir yıl olarak geçecek.

Geçen yıl Manifesto olarak Dubai Cityscape Fuarı'na katıldık. Aslında fuara katılan tek iletişim, etkinlik hem de kreatif dijital ajanstık. Bu fuara bizimle birlikte katılan hem müşterilerimiz ve markalar oldu hem de gelmeyen markaları orada tanıtmak için kendi standımızda, kendi projelerini anlattık, yatırımcılarla ulaştırdık. Zira Türkiye'nin genel konjüktürüne baktığımızda kendi portföyümüz açısından inşaat/gayrimenkul birinci sırada yer almakta. Bu yıl da yine aynı şekilde Mütekabiliyet Yasası'ndan dolayı yatırımcıların ilgisinin Türkiye'ye çevrildiğini görüyoruz. Bizim bu anlamda geçtiğimiz yılın ikinci yarısından sonra, AbuDabi, Dubai, Moskova, Kahire ve Erbil'de açılan ofislerimizin talep aldığını görüyoruz. Bu yıl bu ofislerimizle birlikte oradaki ilişkilerimizi, mevcut çalıştığımız şirketlerle geliştirip, büyütmeyi hedefliyoruz.

2013 yılı inşaat gayrimenkul sektörü açısından etkinlikler bağlamında da oldukça hareketli geçecek. Zira özellikle örnek dairelerin yapımıyla birlikte firmalar kendilerini  bu örnek dairelerde potansiyel müşterilerini ağırlayarak geçirmeyi tercih edecekler ama sadece bunun yararlı olması imkansız, bununla birlikte mutlaka PR, aynı zamanda kreatif ve de dijital çalışmalar etkisini gösterecek. Bunlar hepbirlikte olduğunda anlamlı olacak. Dolayısıyla 2013 yılında PR, event, kreatif, dijital anlamda 360 derece marka eğer ki kendini tamamlayabilirse, hedef kitlesine rahatlıkla ulaşabilecek.