5 Soruda Konut Kredisi Faiz İndirimi

Konut kredi faizlerinin yüzde 1’in altına düşmesi gayrimenkul piyasasını nasıl etkiler? Konut fiyatları artar mı, yapılandırmalarda da faiz indirimi bekleniyor mu? TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya 5 soruda faiz indirimini anlattı.

Emlak Konut Gyo’nun başlattığı ve ardından GYODER’in de katıldığı 10 yıl vadeye aylık yüzde 0,70 faiz kampanyasından sonra bankalar da konut kredilerinde faiz indirimine başladılar. Konut kredisi faiz indirimi gayrimenkul piyasasını nasıl etkileyecek? Faiz indiriminden sonra artan talep doğrultusunda konut fiyatlarında yükselme olur mu? Kredi yapılandırmalarında faiz indirimi bekleniyor mu? İşte tüm bu soruların cevabını TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya verdi.

Konut kredi faizlerinin düşüşü nasıl yorumlanmalı?
Bu dönem için konut kredi faizlerinin düşüşünü çok olumlu nitelendiriyorum. İlk altı ayda konut kredili satışların hacminde bir daralma vardı. Bu da faizlerin yüksekliğiyle bağdaştırılıyordu. Bu dönemde özellikle psikolojik sınır dediğimiz aylık bazda yüzde 1’in altına düşmesini olumlu nitelendiriyorum. Piyasada son iki haftada yapılan kampanyalar ve faiz indirimleri değerlendirildiğinde piyasayı hareketlendirdiği söylenebilir.

Faiz indirimi konut satışlarını nasıl etkileyecek?
İlk 6 aya baktığımızda ipotekli satışların, toplam konut satışları içindeki payının yüzde 32 olduğunu görüyoruz. Bu oranın daha ucuz kredi verildiği dönemlerde yüzde 38’e kadar çıktığını görüyoruz. Bu nedenle kalan 4 ayda ipotekli konut satışında bir miktar artış olacağını öngörüyorum. Artış öngörüm de yüzde 20’ler seviyesinde.

Faizlerin düşmüş olması konut fiyatlarını arttırır mı?
içinde bulunduğumuz dönem çok özel bir dönem ve olmaması gereken senaryo bu senaryo. Reel olarak piyasada böyle bir tespitiniz var mı diye sorarsanız benim böyle bir tespitim yok. Olmaması gerektiğini de düşünüyorum. Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Bu olağanüstü dönemde, bu birlik ve beraberlik süreci içinde aynı konut satış fiyatlarının, hem kampanyalı fiyatlarda hem de kredili satış fiyatlarında aynı oranda  kalması gerektiğini düşünüyorum. Talep arttığı için fiyatların artması bu dönem ve bu yıl içinde olabilecek en kötü senaryo olur. Konut satış oranları geçtiğimiz yılla çok paralel gitti bu yıl. Benim öngörüm 1 milyon 300 bin ile 1 milyon 350 bin adet arasında bir satışla yılı kapatacağımızı düşünüyorum.

Faiz indiriminin tüketicilere, inşaatçılara ve bankacıları getirisi ne olacak?
Bireysel alıcılar tarafından bakıldığında bu dönemlerde insanların konut alma heyecanı yoktu. Belki bu faiz oranları, bu kampanyalar biraz daha alımı harekete geçirebilir. Açıklanan 2 haftalık rakamlarda da bu hareketlenmeyi tespit edebiliyoruz.   İnşaat firmaları tarafından en büyük avantajı; ellerinde biriken stoğu eritmek anlamında önemli bir gelişme. Satış ofislerine giren müşterinin artması ve girenlerin de konut alarak çıkıyor olması inşaat firmaları için hem stokları yönetme hem de nakit akışını yönetme açısından son derece faydalı olacaktır. Bankalara bakacak olursak benim gözlemime göre fonlama maliyetinin yüksekliği nedeniyle çok iştahlı değiller. Oradaki vadeler verilen krediyle mevduat tarafındaki vade arasında bir tutarsızlık var. Banka tarafında en zor kısım burası. Fakat yıl sonuna geldiğimiz için bankalarda hedeflerini tutturmak isteyeceklerdir. Devletin de desteğiyle kredili konut satışlarındaki artışla hareket yakalayacaklardır .

Konut kredilerinin yapılandırılmasında da faiz indirimi öngörülüyor mu?
Yeniden yapılandırma için biraz erken diye düşünüyorum.  Yeniden yapılandırmadaki faizlerin düşmesi için   bence konut kredi faizlerinin aylık bazda 0,85’e düşmesi gerekiyor. Çünkü bireysel tüketici orada bir maliyete katlanıyor. Erken kapatma cezasını ödemesi gerekiyor.  Dolayısıyla biraz daha zaman var diye düşünüyorum finansman düzenlemesi için.