Akıllı binalarda Türk teknolojisi

Avrupa Birliği desteği ile hayata geçen 7.8 milyon Euro'luk projede pek çok Türk firması akıllı bina teknolojisi üretecek. Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu projeyi ve geleceğin akıllı bina teknolojilerini anlattı.

Akıllı binaların tek merkezden yönetiminin amaçlandığı AB projesi BaaS için Türk teknoloji firmaları bir araya geldi. Türkiye’den Defne Telekomünikasyon, KoçSistem, Bor Yazılım ve Cardtek Group firmalarından SmartSoft şirketlerinin yer aldığı BaaS’ta, dünya genelindeki akıllı binaların bulut üzerinden, tek merkezden yönetilmesi amaçlanıyor. Avrupa Birliği’nin ITEA2 kümesi (Information Technology for European Advancement) çerçevesinde onaylanan; Türkiye’de ise TÜBİTAK TEYDEB tarafından desteklenen BaaS (Building As A Service) projesinin tüm paydaşları, İTÜ Arı Teknokent’te bir araya geldi.
2016'da tamamlanması planlanan projenin amacı, akıllı bina sistemlerinin yaygınlaşması, enerji tasarrufunun maksimum düzeye çıkması ve sistemleri daha ulaşılabilir hale getirip sadece ofis binaları, hastanelerde değil bundan sonra yapılacak tüm konutlarda uygulanmasını sağlamak. 

Firma Bilgisi: Defne Telekomünikasyon