Akıllı ev sistemi lüks değil standart olmalı

Avrupa Konutları Kale projesine uygulanan Berker by Hager akıllı ev sistemleri müşteri tarafından büyük ilgi gördü. Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serhan Çetinsaya, akıllı ev sistemlerinin günümüzde artık bir standart olması gerektiğini söyledi.

Akıllı ev sistemleri sayesinde  cep telefonundan tek bir tuşla ışıklandırma, ısıtma soğutma, elektrik sistemi ve daha pek çok kontrol gerçekleştirilebiliyor. Son yıllara kadar otel, hastane ve alışveriş merkezlerinde uygulanan akıllı ev sistemleri artık konutlarda da hızla yerini almaya başladı. Örneğin işten çıkıp eve giderken havanın durumuna göre evi önceden soğutup ısıtmak akıllı ev sistemleri sayesinde mümkün oluyor. Böylece eve varıldığında evin ısınmasını ya da soğumasını beklemek tarih oluyor. Bunun yanısıra yine aynı şekilde evin ısısını sabit tutmak için evde olunmayan gün içinde ısıtma sistemlerini çalışır bırakmak da tarihe karışarak önemli bir enerji tasarrufu da sağlıyor. Evden çıktıktan sonra prizde unutulan ütünün elektriği de yine cep telefonunun bir tuşuyla kapatılabiliyor. Hayatı daha pek çok şekilde kolaylaştıran akıllı ev sistemleri, Artaş İnşaat tarafından Avrupa Konutları Kale projesi için uygulandı. Müşteriden gelen memnuniyet üzerine  Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Artaş İnşaat Merkez Elektrik Grup Şef’ine bir talimatta bulundu. Çetinsaya, “Bundan sonra Artaş bünyesinde inşa edilecek tüm projelerin ihale şartnamesinde akıllı bina otomasyon sistemi yazılacak” dedi.

“Bu sistemi uygulamamak müşteriye haksızlık”
Akıllı ev sistemlerinin lider firması Berker by Hager’in kendileri için bir taşeron firma değil, önemli bir çözüm ortağı olduğunu söyleyen Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serhan Çetinsaya, akıllı bina otomasyon sistemlerinin günümüzde standart bir hizmet olması gerektiğinin altını çizdi.
Çetinsaya, “2016 senesinde bizim gibi markalı konut inşa eden firmaların artık bunu bir lüks değil, standart olarak projelerine uygulaması gerekiyor. Şu anda Ataköy projemizde ve Vadi İstanbul 3. Etapta yapılıyor ve bunu standart haline getiriyoruz” dedi. “Bu sistemi uygulamamak müşterimize haksızlık olur” diyen Çetinsaya, sistemin sanıldığı kadar pahalı olmadığını da belirtti:  “Projeye yaptığımız elektrik altyapısıyla, o altyapıya eklenen akıllı ev sisteminin arasında çok cüzi bir fiyat farkı var. Arada bu kadar az fiyat farkı varken akıllı bina otomasyon sistemi yapmak müşteriye büyük haksızlık diye düşünüyorum.”

Firma Bilgisi: berker by hager