Altın Yumurtlayan Semtler: Yeldeğirmeni

Deneyimli emlak editörleri, Bülent Yoldaş ve Bülent Ekimci İstanbul’un altın yumurtlayan semtlerini anlatıyor. İzleyin

8 Kasım 2012 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş - Bülent Ekimci

İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin tüm kentleri baş döndürücü bir hızla dönüşüyor, değişime uğruyor. İstanbul’un taşı toprağı altın denirdi. Bu söz, günümüzde daha da bir anlam kazanıyor. İstanbul’da artık mahalleler, semtler, meydanlar eskisi olmayacak. İstanbul’da her geçen gün yeni dönüşüm, yenileme alanları ilan ediliyor, birbiri ardına yeni ulaşım, alt yapı projeleri açıklanıyor. Bu projeler değişimi, dönüşümü tetikliyor. Siz, emlakwebtv.com takipçilerinin bu değişimi ve dönüşümü yakından takip edebilmeleri için “Altın Yumurtlayan Semtler” programımız yayına başlıyor. Emlakwebtv.com Genel Yayın Koordinatörü ve Para Dergisi Emlak Editörü Bülent Yoldaş, semt semt gezerek, İstanbul’un altın yumurtlayan semtlerini sizlere tanıtacak.

‘Altın Yumurtlayan Semtler” programının ilk durağı Kadıköy Yel değirmeni
Kadıköy’ün en eski apartman semti Yeldeğirmeni, Haydarpaşa Port projesinin onaylanması ile turizm yatırımcısının ilgi odağı oldu. Semtte eski evlerin fiyatları yüzde 40 oranında arttı.
Haydarpaşa Port için son aşamaya gelindi. Projenin, ihale ve uygulama çalışmaları için start verilmesi bekleniyor. Haydarpaşa Garı’nın otel, arka tarafındaki geniş arazinin de raylardan temizlenerek alışveriş ve kültür merkezine dönüştürülmesi planlanıyor. İstanbul’un giriş kapısı olarak düşünülen bölge, hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın ön önemli cazibe merkezlerinden birisi olacak.

Haydarpaşa Port projesi, sadece Haydarpaşa’yı değil Kadıköy ve çevresine de değiştirecek. Turizm potansiyeli artacak olan bölgede, yakın gelecekte oteller ve yeni alışveriş merkezleri inşa edileceği öngörülüyor. Kadıköy’deki bu değişim sürecinden en hızlı etkilenecek olan bölge ise Yeldeğirmeni. Turizm yatırımcıları, Haydarpaşa Garı’nın arkasında uzayıp giden rayların hemen yanı başından başlayan ve Kadıköy sırtlarına doğru uzanan Yeldeğirmeni’ne gözünü dikmiş durumda.

Yeldeğirmeni’nde, yakın gelecekte otel ve restoran-bar tarzı eğlence merkezlerinin artması kaçınılmaz gibi gözüküyor. Çok olmasa da daha şimdiden ufak tefek turizm yatırımları başlamış. Kalkavan ailesi, Hush Lounge ismiyle bölgede apart otel açmış. Otele gelen turiste yer bulmakta zorlanınca, Kalkavan ailesi Hush Lounge’un hem yanındaki hem de karşısındaki binayı da satın almış.

1900’lü yılların başında Haydarpaşa’nın inşaatında çalışan Almanların kalması için inşa edilen İtalyan Apartmanı da satışa çıkarılmış. Altından Haydarpaşa’ya tünel olduğu söylenen apartmandaki daire sahiplerinin satışa sıcak baktığı ve bir trilyon liranın üzerinde para istediği söyleniyor.

Kuzguncuk yangınından sonra Yahudilerin 1885 yılında Yeldeğirmeni’ne yerleşmeleriyle yapılaşmaya açılan semtte 1900’lerin başında birçok apartman inşa edilmiş. İtalyan Apartmanı, Ankara Apartmanı, Ali Bey Apartmanı gibi eski apartmanların yükseldiği semtte, yaklaşık 200 kadar tescilli tarihi eser niteliğinde eski bina bulunuyor. Yeldeğirmeni Sokağı’nın en sonunda yolun başka bir cadde ile kesiştiği noktada bulunan Kehribardji Apartmanı’nın kapısında, inşa edildiği 1909 yılının tarihi yazıyor.
Kehribardji Apartmanı’nda yaşayan yazar ve gazeteci Mario Levi, hemen karşıda duvarlarını sarmaşıkların sardığı eski bir binayı bir buçuk yıl önce satın almış. Ancak restorasyon için hala Anıtlar Kurulu’ndan izin alamamış.