Ankapark açılış tarihi

Ankapark açılışı ile ilgili karmaşalar devam ederken, Ankapark projesinin son durumu ile ilgili bilgiler haberimiz içerisinde yer alıyor

Ankapark açılış tarihi

Ankapark açılış tarihi karmaşalara sebep olmuşken, Ankapark açılışı ile ilgili bilgiler vermeden önce, Ankapark projesi özelliklerinden bahsedelim.

Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde inşa edilen Ankapark projesi, 16 bin 100 metrekarelik kapalı ve 1 milyon 46 bin 600 metrekarelik açık alana sahip bir şekilde inşa ediliyor. Toplam 1217 oyuncak, 14 roller coaster ve Universal Studio Sinema Sistemi bulunuyor.

Ankapark projesi kapsamında Safari Park, lunapark, dinlenme alanları, nostaljik kara tren yapılıyor. Ankapark giriş ücreti de 50 TL civarında olması planlanıyor. 5 bin metrekarelik Lazer-Tag çadırı, 10 bin metre karelik atari çadırı, 10 bin metrekarelik dinozor ormanı çadırı, 5 bin metrekarelik dinozor müzesi ve 5 bin metrekarelik içinde bulunduran Ankapark projesi nerede sorusuna şöyle bir cevap veriliyor:

Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde yer alan Ankara Ankapark projesine aşağıda belirtilen toplu taşıma araçları ile ulaşım imkanı bulunmaktadır.

Ankapark açılışı ne durumda?
Ankapark projesi, üst üste gelen durdurma kararlarıyla zor bir dönemece girdi. Daha önce Danıştay tarafından yürütmesi durdurulan Ankapark, son olarak Bakanlar Kurulu’nun Temmuz ayında aldığı ‘yenileme alanı’ ile ilgili kararına ‘dur’ denildi. Danıştay’a göre, Ankapark projesinde yenilenecek bir yapı bulunmuyor.

Danıştay’dan ilk durdurma kararı
Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü arazisinde yer alan hayvanat bahçesinin yerine inşa edilmesi planlanan Ankapark projesine karşı ilk karar Temmuz ayı içerisinde Danıştay 14. Dairesi tarafından verilmiştir. Daire, projede yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Danıştay 14. Dairesi 2012/10367 esas sayılı dosyasında, hayvanat bahçesinin 29 hektarlık bir alanı kapsadığını ama Ankapark projesinin 217 hektarlık alana yayıldığını gerekçe göstererek, fazladan alanın tarım arazisi olduğunu ve dev oyuncakların tarım toprağının yumuşaklığı nedeniyle tehlike yaratacağını gerekçe göstermişti.

Bakanlar Kurulu Kararı’na durdurma
Ankapark projesine ilişkin bir diğer uygulama da geçtiğimiz ay içerisinde alındı. Danıştay Ankapark arazisine yenileme adı altında ek alan ilave eden Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı alırken, bölgede yenilenecek bir yapı olmadığına kanaat getirdi.

Ankapark projesinin, Atatürk Orman Çiftliği’ni talan etme çabasının bir parçası olduğunu belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Bakanlar Kurulu’nun yapı olmayan yerde yenileme alanı ilan etmesini eleştirdi. Candan:

‘Bu ülkenin bakanları hiç Atatürk Orman Çiftliği’ne gitmemişler. Bihaberler gibi davranıyorlar. Çok yazık. Konu AOÇ olunca hukuksuzluk kararlara en baştan sirayet ediyor. AOÇ’de Başbakanlık Hizmet Binası’nın yargı kararlarına rağmen, üst ölçekli planlarda iptal kararlarına rağmen hukuksuz yükseliş bunun en büyük kanıtıdır.’ dedi.

Proje Bilgisi: Ankapark