Ant Yapı Türkiye’nin ilk yeşil bina sertifikasını aldı

Çedbik yeşil konut sertifikası ilk sahibini buldu. Çevreye duyarlı yeşil konut sertifikasını Ant Yapı’nın Ant Teras projesi aldı.

Türkiye artık yeşil bina alanında kendi sertifikalandırma sistemini oluşturuyor ve ulusal bir bütünlük getiriyor. Çedbik tarafından oluşturulan sertifikalandırma sistemi Çedbik Yeşil Konut Sertifikası adını taşıyor. Sertifikaya uygun inşa edilen binalar karbon salınımı az, doğal kaynakları az tüketen, su verimliliği sağlayan ve atıkları en aza indirilmiş binalar oluyor. Türkiye’nin ilk ulusal yeşil bina sertifikası ise Ant Yapı’nın Ant Teras projesine verildi. Sertifikayı Çedbik yeşil binalar zirvesinde alan  Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, “Yerli yeşil bina sertifikasını çok önemsiyoruz ve bunu ilk defa almanın gururunu yaşıyoruz. Türk inşaat sektörü yurt dışında önemli işlere imza atıyor. Neden yerli yeşil bina sertifikamız olmasın diye düşünüyorduk, bunu gerçekleştiren Çedbik’e de teşekkür ediyorum” dedi. Çedbik yeşil bina sertifikasını alan Ant Teras projesinin hafriyat aşamasından peyzajına kadar çevreye duyarlı, karbon salınımı düşük ve ekonomik bir proje olduğunu söyleyen Okay, “Her aşamasında enerji verimli tasarruflu bir proje ürettik. Bu sayede de bu sertifikayı almaya hak kazandık” dedi.

Maliyet fazlalığı tasarruf olarak geri dönüyor
Çevreye duyarlı yeşil bir bina yapmanın inşaat maliyetlerine fazladan bir etkisi olduğunu belirten Okay, yatırım maliyetini kısmen artırsa da zamanla bu maliyetin tasarruf olarak döndüğünü belirtti. Okay sölerine şöyle devam etti:  “Müşterilerimize bu durumu doğru anlatmak lazım. Baştaki yatırım maliyetinin aslında aidatlara, elektrik ve su gibi giderlerle kıyaslandığında kendilerine fazlasıyla geri döneceğini bilmeleri gerekiyor. Aynı zamanda sağlıklı bir çevrede yaşamanın da karşılığını alıyorsunuz. Bunun tüm firmalar tarafından uygulanması gerekir. Ayrıca bankalarca, belediyelerce ve bakanlıklarca desteklenmesi gerekiyor böyle projelerin. Avrupa Birliği yolunda olan bir ülke için bu tür projeler üretmek şart.”

Firma Bilgisi: çedbik