Avrasya Tüneli açılış tarihi belli oldu!

Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa ve Anadolu yakasını deniz tabanından birleştiren proje Avrasya Tüneli’nin açılış tarihini açıkladı…

Trafik yoğunluğunun rahatlatılması ve doğurduğu sosyo ekonomik sorunların giderilmesi için her gün yeni çözümler üretiliyor. Pek çok yeni mega ulaşım projesi hayata geçiyor. Bu projelerden biri de Avrasya Tüneli. Avrasya geçişi projesi tünel hizmete girdiğinde Kazlıçeşme ve Göztepe kavşaklarını birleştirerek, bu arterlerdeki trafik yükünü azaltacak. Toplam uzunluğu 14,6 kilometre olan proje 3 bölümden oluşuyor. Kazlıçeşme kavşağı ve Çatladıkapı arasında bulunan birinci bölüm 5,4 kilometreden oluşuyor. Burada mevcut yol genişletilerek, kavşak ve yol bağlantılarıyla trafik rahatlatılacak. Projenin 2. bölümü de 5,4 kilometreden oluşacak. 3,4 kilometrelik boğaz geçişinde ise dip kaya oyularak, tünel açma makinesiyle geçildi. Tünelin bu bölümü biri geliş, biri gidiş olmak üzere iki kattan oluşuyor. İnşaatı toplamda 55 ay süren projede hızla sona yaklaşılıyor. Merakla beklenen Avrasya Tüneli açılış tarihi belli oldu. Başbakan Binali Yıldırım, katıldığı Bakırköy – Bahçelievler - Kirazlı metro hattının temel atma töreninde müjdeyi verdi. Avrasya Tüneli 20 Aralık’ta hizmet vermeye başlayacak.

Her iki yönde günde 100 bin araç
55 aylık inşaatın ardından projenin 1. ve 3. bölümleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek. Boğaz geçişi bölümü ise işletmeci firma tarafından 25 yıl 4 ay süre ile işletilecek. Kazlıçeşme ve Göztepe arasındaki 100 dakikalık mesafe projeyle beraber 15 dakikaya inecek. Avrasya Tüneli’nden günde her iki yönde 100 bin araç geçecek. Özel eğitimli dalgıçlar dünyada ilk kez 11 bar basınç altında saturasyon dalışı yaparak bakım çalışmalarını başarıyla gerçekleştirdi. 

Proje Bilgisi: avrasya tüneli