Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan projelerinden bahsetti

Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan, kentsel dönüşümü değerlendirirken yeni projelerinden Emlakwebtv.com ekibine bahsetti

3. İnşaat ve Konut Konferansı, 13 Ocak 2015 Salı günü, Emlakwebtv.com'un iletişim sponsorluğunda Marriott Hotel Asia'da düzenlendi. 3. İnşaat ve Konut Konferansı'na katılan Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan Emlakwebtv.com ekibinin sorularına cevap verdi.

Kentsel Dönüşüm nasıl olmalı? sorusunu cevaplayan Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan "Batı ile kıyasladığımızda Türkiye'deki uygulaması 1950 yılında başlıyor. İkinci dönem 1980 ile 2000 yılı arasında; burada daha çok kooperatifleşme var. Bunun sonucunda birtakım ekonomik sıkıntılar oldu. 3'ncü dönem dediğimiz 2000 yılında başlayan, 2012 yılında Afet Yasası ile beraber bir hızlı süreç başladı. Kentsel Dönüşüm diye kime sorarsanız önce Fikirtepe'yi söylerler. Burada birtakım sıkıntılar olduğu için 4 sene süren bir süreç var. Şuan 5 tane inşaat firması ruhsat almış düzeyde, kalanı ise yakın zamanda alacak. Mağdur olan müteahhit ve halktır. Cadde de ise parsel bazında düzenlemeler olmakta. Kentsel Dönüşüm'ü batıdan ayıran en önemli neden; Türkiye'deki kültürel ve sosyal yapı çok farklı. Biz bazı projelerde sadece binaları yeniliyoruz. Parsel bazında olmasına rağmen Kadıköy'ün merkezinde yapılan binalarda bunları sağlayabiliyoruz" dedi.

Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan sözlerine şöyle devam etti:
İstanbul'a baktığınız zaman 550 bin nüfusu ile önemli ilçelerinden biri olan Kadıköy, eski binaları en çok barındıran ikçedir. 30 bin 500 birimin 7 bin 500 tanesi deprem ynetmeliği öncesinde yapılmış. Yüzde 75'i yenilenmek zorunda. Sulukule'de yapılan örnekler olduğu gibi birtakım kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştirldi. Bana göre Kadıköy pilot bölge.Çünkü en çok riskli binanın olduğu bölge. 2014 yılı itibari ile 847 tane riskli bina dönüşümü sağlandı. Her geçen gün bu daha da artmakta.

Aydoğan İnşaat olarak Kadıköy Cadde'de, Fenerbahçe'de, Erenköy'de Göztepe'de kentsel dönüşüm projeleri geliştireceklerini belirten Aydoğan, bu projeleri 2016 sonunda bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

 

Firma Bilgisi: Aydoğan Inşaat