Bakan Özhaseki'den Kepez dönüşüm alanına ziyaret

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Sur Yapı tarafından Antalya Kepez'de uygulanacak kentsel dönüşüm alanına ziyarette bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olarak gösterilen Antalya Kepez'deki dönüşüm alanını ziyaret etti. Sur Yapı imzasıyla uygulanacak 1 milyon 300 bin metrekarelik alanda uygulanacak dönüşümün önemine dikkat çeken Bakan Özhaseki: "Antalya kentsel dönüşüm için iyi bir örnek teşkil edecek..." ifadelerini kullandı.

Bakan Özhaseki: Antalya Kepez dönüşümü Türkiye'ye örnek olacak

Antalya Kepez'de toplam 1 milyon 300 bin metrekarelik alan üzerinde uygulanacak kentsel dönüşüm alanı üst düzey isimler tarafından ziyaret edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Bledeiye Başkanı Menderes Türel'den oluşan heyet yeni kentin proje alanını gezti. Antalya'da gerçekleştirilen uygulamanın Türkiye'ye örnek olacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, gerek İstanbul'da gerekse başka kentlerde yaşanan alan bazlı dönüşüm sıkıntılarının Antalya'da yaşanmadığını belirterek: "Tek tek dönüşüm yerine tamamıyla alan hesaplanmış, yeni bir şehir konsepti hesaplanmış, vatandaşın rahat edeceği alanlar hesaplanmış sonra vatandaşın neredeyse yüzde 100’üyle anlaşma yapılmış büyük ve ciddi bir uygulama gerçekleştirilmiş." ifadelerini kullandı.

 

Bakan Özhaseki'den Kepez dönüşüm alanına ziyaret

 

Süreç İstanbul'daki gibi tıkanmadı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Antalya'da uygulanan bu örnek kentsel dönüşüm modelinin, İstanbul'a benzer şekilde tıkanmamasının memnuniyet verici olduğunu dile getirerek: "Birçok yerde bunlar sağlanamadığı için kentsel dönüşüm akamete uğruyor. Antalya’da böyle güzel bir örneği görmekten son derece mutlu oldum" şeklinde konuştu. 

Çok yakında temeller atılıyor

Antalya Kepez Kentsel Dönüşüm projesi ile Antalya'ya ve Antalyalılar'a yakışır bir kültür ve yaşam merkezi oluşturulacağını söyleyen Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas da projenin temellerinin çok yakında atılacağı bilgisini verdi. Altan Elmas, projenin 8 yıl boyunca sende 5 bin kişiye istihdam sağlayacağını ve Antalya'nın marka değerinin yukarı taşınmasında önemli bir rol oynayacağını belirterek: "2.5 yıl içinde konutuyla, yeni bir alışveriş caddesiyle, okullarıyla, sosyal donatı alanlarıyla yaşayan bir alan, Antalya’ya örnek bir meydan gelecek. 2019’da hak sahiplerinin dairelerini teslim edeceğiz" dedi. Projeye yalnızca Antalya'dan değil İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Balıkesir, Konya, Afyon, Denizli, Mersin başta olmak üzere 69 kentten talep geldiğine de dikkat çeken Elmas, ön talep adedinin şimdiden 19 binin üzerine çıktığına da vurgu yaptı. 

 

Bakan Özhaseki'den Kepez dönüşüm alanına ziyaret

 

Rakamlarla Antalya Kepez Kentsel Dönüşüm projesi

- Antalya Kepez Kentsel dönüşüm projesi 1 milyon 300 bin metrekare üzerinde kurulacak
- Projenin 249 bin metrekaresi yeşil alan olacak
- Projede sokak hayvanları için özel yaşam alanları kurulacak. Hayvanların yaşadıkları bölgeden ayrılmadan barınması için çalışılacak
- Yeni kentin merkezinde 157 bin metrekare büyüklüğünde kent parkı kurulacak. Bu parkın 91 bin metrekaresi ise yeşil alan olarak belirlenecek.