Başakşehir cazibesini neye borçlu?

Yatırımcıların ve konut alıcılarının ilgisini çeken Başakşehir, her geçen gün değerini arttırmayı başarıyor. Peki, Başakşehir’e olan bu ilginin kaynağı ne? Yanıtını Tahincioğlu Yönetim Kurulu Üyesi Alpaslan Çalım ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum verdi.

Başakşehir İstanbul’da gayrimenkul alanında değerini en hızlı arttıran bölge olmayı başarıyor. Gerek yatırımcılar gerekse konut alıcılarını ilk sıradaki tercihi Başakşehir oluyor. Peki Başakşehir bu cazibesini neye borçlu? Bu sorunun cevabını Tahincioğlu Yönetim Kurulu Üyesi Alpaslan Çalım ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum verdi. Çalım, Başakşehir’İn Kayaşehir semtinde Emlak Konut’tan ihale ile aldıkları arazinin bedelini açıklayarak neden Başakşehir’de  bu ihaleyi almak için istekli olduklarını anlattı.  Çalım, “Nidapark Kayaşehir projesini Emlak Konutla birlikte geliştiriyoruz. Emlak konutun düzenlemiş olduğu ihalede toplam hasılat 1 milyar 72 milyon 600 lira, Emlak Konut payı ise 450 milyon  588 bin lira vererek kazanmış olduk. Başakşehir ihalesinde istekli olmamızın bir sebebi vardı.  Biz Başakşehir’e çok güveniyoruz.  Başakşehir ilçesini geleceğine çok inanıyoruz. Başakşehir  TOKİnin , Emlak Konutun, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ve Başakşehir Belediyesinin ortak koordinasyonunda, alt yapı ve şehircilik kriterlerine uygun olarak planlanmaktadır. Belki de ilk defa bir bölgede bütün yatırımlar ve planlamalar çok iyi bir koordinasyonla sağlanmaktadır.  Başakşehir ve Kayaşehir 3. havaalanı ve 3. köprünün bağlantı yolları üzerinde yer almaktadır. Avrupa’nın en büyük kent parkı ve kent meydanının yapımı Başakşehir’de planlanmaktadır. İstanbul’un en büyük şehir hastanesi Başakşehir’de inşa edilecektir. Bununla ilgili ihale de tamamlanmış ve inşaat başlayacaktır. Bütün bunlar tamamlandığı zaman Başakşehir bugünkü halinden çok daha değerli bir hale gelecektir. Yatırımcıların gösterdiği ilgi daha da artacak ve Başakşehir sahip olması gereken değere kavuşacaktır” diye konuştu.

Başakşehir master plan’a sahip
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum ise Başakşehir’in tercih edilmesinin sebepleri arasında ilk olarak bölgeye ulaşımın kolaylaşmasını gösterdi. Ardından bölgeye yapılan yatırımların ve master plan dahilinde inşa edilmesinin değer kattığını söyleyen Kurum, şöyle konuştu: “Bölgenin tercih sebepleri arasında 3. havalimanı ve 3. köprünün bağlantı yollarının ulaşımı rahatlatmış olması ilk sırada geliyor. İstanbul’un en büyük bölge hastanesi yapılıyor. Biz Kayabaşı Başakşehir bölgesini bir master plan çerçevesinde inşa ettik.  Master plan sonrasında etaplar halinde ihale ettik.  İlk etabını Emlak Konut olarak biz yaptık.  Ekim ayı içinde de 370 dönümlük bir bölge parkı ihale edeceğiz. Bu da hem bölgenin hem de konut alıcılarının beklediği bir park. Bu parkın içinde aklınıza gelebilecek her türlü sosyal donatı olacak.”