Başkan Tuna'dan ANKAPARK çıkışı: 'Yarın bitse ne olacak?'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, ANKAPARK projesinde açılış tarihi vermenin bir anlamı olmadığını belirterek: "Yasal düzenlemeye ihtiyaç var. Yarın bitse ne olacak?" dedi

Başkan Tuna'dan ANKAPARK çıkışı: 'Yarın bitse ne olacak?'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, eski başkan Melih Gökçek döneminde uygulamaya alınan ancak bir türlü tamamlanamayan ANKAPARK projesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kamuoyunda sıklıkla sorulan "ANKAPARK ne zaman açılacak?" sorusunun bugün itibarıyla önemsiz olduğunu dile getiren Başkan Tuna: "Açılış tarih vermenin bir faydası yok. Herşey yarın bitse ne olacak?" dedi. 

ANKAPARK'ı yarım bırakacak halimiz yok

ANKAPARK projesinin yüzde 95'lik kısmının tamamlandığını geriye kalan kısımların tamamlanması yolunda da çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Başkan Tuna: "Projeyi yarım bırakacak halimiz yok ya." dedi. Açıklamasında kamuoyunu meşul eden ANKAPARK'ın bitiş tarihiyle ilgili konuşmanın ve net bir süre vermenin faydası olmayacağını dile getirne Ankara Büyükşehir Başkanı: "Diyelim ki ANKAPARK yarın bitti. Her şey tamam. Sonra ne olacak. Buranın işletmeciye verilmesi gerek. Bunu yapabilmemiz için de süreyi uzatmamız gerekiyor. Şu an da 10 yıllık süresi ve ticaret yapılamaz durumda..." dedi. 

ANKAPARK'ın yasal düzenlemeye ihtiyacı var

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna mevcut yasal durumla işletmeciye verilmesinin mümkün olmadığını, ticaret yapılabilmesi için de kanunda değişiklik yapılması gerektiğini vurgulayarak? "Hem 10 yıllık süre uzatılmalı, hem de ticaret yapılabilmesinin önü açılmalı. Elbette ticaretten kastımız Alışveriş Merkezi değil. Kafe, restoran, lokanta ya da hediye eşyaları satılan yerler gibi. Ancak şimdilik buna imkan yok. Önünü açmak için de yasal düzenlemeye ihtiyacımız bulunuyor." ifadelerini kullandı. 

Başbakan Binali Yıldırım'a bilgi verdim

Konuyla ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım ile görüştüğünü ve onun da konuyla ilgili olarak girişimlerde bulunduğunu söyleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna: "Bu kanuni düzenleme de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilince inşallah işletmecilerin de buraya talip olmalarının daha hızlı imkanını temin etmiş olacağız. İnşallah uygul işletmeciler gelecek. İhalemizde rekabete göre de en uygun teklifte bulunan işletmecilere kiraya veririz. Ve böylece ANKAPARK'ı da hizmete açmış oluruz." dedi. 

Saraçoğlu Mahallesi korunacak

Geçtiğimiz günlerde 3 bakan ve belediye başkanlarının katılımıyla kentsel dönüşüm programına resme dahil edilen Saraçoğlu Mahallesi'nde yer alan bevcut binaların restore edileceğini ve ortaya değerli bir proje koyulacağını da söyleyen Başkan Tuna: "Saraçoğlu Mahallesi'nin yanı başında bulunan Güvenpark dolmuş duraklarının da yer altına alınması konusunda hazırlıklar yapıyoruz." şeklinde konuştu.