'Bir Gayrimenkul Destinasyonu Olarak Türkiye' - 1

Açılış Konuşması - TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Işıl Dinçer

26 Kasım 2012 / emlakwebtv
TSKB Gayrimenkul Değerleme ve Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliğiyle 22 Kasım Perşembe günü, TSKB Cennet Bahçesi’nde gerçekleştirilen ‘Bir Gayrimenkul Destinasyonu olarak Türkiye’ isimli panele kamu, yerel yönetim, sivil toplum kurumları ve gayrimenkul sektörünün temsilcileri katıldı.

‘Bir Gayrimenkul Destinasyonu olarak Türkiye’ panelinde, Fitch’in not artırımının ardından uluslararası piyasalardaki etkiler ve gayrimenkul sektörüne yönelik beklentiler sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildi.

Atlas Proje Yönetici Ortağı Tavit Köletavitoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Kurumsal Yatırımcılar için Türkiye” oturumuna, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut, PwC Türkiye Ortağı Ersun Bayraktaroğlu, Baker Mc Kenzie & Esin Hukuk Bürosu Kurucu ve Yönetici Ortağı İsmail Esin, Rönesans Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özgümüş ve Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Verçin katılımlarıyla katkı sağladı.

Extensa Genel Müdürü Aysu Özlem Gökçe’nin moderatörlüğündeki “Bireysel Yatırımcılar için Türkiye” oturumuna ise T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu, Sotheby’s International Reality Türkiye Genel Müdürü Arman Özver ve E-Tapu Danışmanlık Genel Müdürü Metin Yeşil katılım gösterdi.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Işıl Dinçer
"Artan yabancı ilgisini doğru karşılamalıyız"
Yurt dışından kurumsal ve bireysel yatırımcıların Türkiye ilgisinin giderek arttığını belirten TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Işıl Dinçer “Türkiye’nin beklediği Fitch’in not artırımının ardından uluslararası piyasalardaki etki yatırımcılar tarafından da olumlu karşılandı. Hem Mütekabiliyet Yasası’nın yarattığı hava hem de Fitch’in not artırımıyla Türkiye’ye duyulan güven artışının gayrimenkul sektörünün gelişimine de ciddi katkı sağlamasını bekliyoruz. Son birkaç yılı değerlendirdiğimizde - özellikle son altı ayda - birçok farklı ülkeden yatırımcı heyetlerinin geldiğini ve özellikle gayrimenkul fırsatlarını sorduğunu görüyoruz. Gayrimenkul alanında yurt dışından muhtemel potansiyeli yakalamak, artan ilgiyi doğru karşılayabilmek ve sağlıklı veri akışı sağlayabilmek açısından sektörün tüm temsilcileri olarak kamuya destek olmamız gerekiyor” görüşünü belirtti.