Bir Gayrimenkul Destinasyonu Olarak Türkiye - 3

Kurumsal Yatırımcılar için Türkiye oturumu - T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut

26 Kasım 2012 / emlakwebtv
TSKB Gayrimenkul Değerleme ve Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliğiyle 22 Kasım Perşembe günü, TSKB Cennet Bahçesi’nde gerçekleştirilen ‘Bir Gayrimenkul Destinasyonu olarak Türkiye’ isimli panele kamu, yerel yönetim, sivil toplum kurumları ve gayrimenkul sektörünün temsilcileri katıldı.

‘Bir Gayrimenkul Destinasyonu olarak Türkiye’ panelinde, Fitch’in not artırımının ardından uluslararası piyasalardaki etkiler ve gayrimenkul sektörüne yönelik beklentiler sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildi.

Atlas Proje Yönetici Ortağı Tavit Köletavitoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Kurumsal Yatırımcılar için Türkiye” oturumuna, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut, PwC Türkiye Ortağı Ersun Bayraktaroğlu, Baker Mc Kenzie & Esin Hukuk Bürosu Kurucu ve Yönetici Ortağı İsmail Esin, Rönesans Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özgümüş ve Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Verçin katılımlarıyla katkı sağladı.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut
Mütekabiliyet Yasası, kredi notu artışı ve kentsel dönüşüm yasasına değinerek sözlerine başlayan Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut, Türkiye’nin cazip durumda olduğuna vurguladı. Ermut: “Mütekabiliyet Yasası dönüşümün bir göstergesidir. 1972-2002 yılları arasında Türkiye’nin aldığı yatırım 15 milyar dolar iken, 2002-2012 yılları arasında bu rakam 120 milyar dolar oldu. Artışın 26 milyar doları gayrimenkule ait. Ayrıca, yatırım amaçlı Türkiye’de 2002’de 500 yabancı sermayeli şirket varken, bugün bu rakam 30 bin, bunun 3 bin’i inşaat 5 bin’i gayrimenkule aittir” dedi.