Büyük yatırımlarda hız kesilmedi

Başbakan Binali Yıldırım mega projelerin darbe girişiminden etkilenmediğini ve projelerin belirlenen tarihlerde açılacağını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım katıldığı bir programda ekonomiye ve mega projelere dair açıklamalarda bulundu. Yıldırım, ekonomik hayatın 15 Temmuz darbe girişiminden çok fazla etkilenmediğini söyleyerek, ekonominin normal seyrine dönmesi için önemli adımlar atıldığını belirtti. Yıldırım, “Ekonomimizde mutlaka bir hasar oluştu. Fakat bu hasar Rusya ile yaşanan uçak krizinin oluşturduğu kadar bir hasar” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, mega projelerin darbe girişiminden etkilenmediğini söyledi. Tüm büyük yatırımların belirlenen tarihlerde açılacağının altını çizdi. Yıldırım, 2016 Ocak ayından 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu tarihe kadar Türk ekonomisinin dünyanın en fazla büyüyen ilk 5 ekonomisinden biri olduğunun da altını çizdi. Büyümenin iyi gittiğini, cari açığın azaldığını, yatırımlarda hiçbir kısıntının olmadığını belirten Yıldırım, büyük projelerin teker teker devreye gireceğini söyledi.

3. Köprü 26 Ağustos’ta açılacak
Başbakan Binali Yıldırım büyük yatırımlara hız kesmeden devam edildiğini belirterek, 30 Haziran’da Osmangazi Köprüsü’nü açtıklarını ve 26 Ağustos’ta da 3. köprüyü açacaklarını söyledi. Boğazı denizin altından geçen Avrasya Tüneli’ni de 20 Aralık’ta açacaklarını belirten Yıldırım, “Türkiye her şeye rağmen yatırımlarına hız kesmeden devam edecek. Çünkü Türkiye 2009 küresel krizini yatırımları arttırarak aşan bir ülke oldu" dedi. Dünyanın en büyük havalimanı projesinin de ilk etabının 2018’in başında hizmete alınacağını belirten Başbakan Yıldırım, dünyanın en uzun köprüsü olacak olan Çanakkale Köprüsü’nün de temelinin 2016’da atılacağını ifade etti.