Çamlıca Camii ne zaman açılacak?

İstanbul’un her yerinden görünmesi planlanan ve sembol yapılardan biri olması tahmin edilen Büyük Çamlıca Camii’nin inşaatında sona gelindi. Cami bu yıl Kadir Gecesi’nde açılıyor.

Yapımına 29 Mart 2013 tarihinde başlanan ve 15 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Çamlıca Camii inşaatı hızla sürüyor. Türkiye tarihinin en büyük cami yapım projesi olan Büyük Çamlıca Camii, tamamlandığında tam 37 bin 500 kişilik kapasiteye sahip olacak. Toplam altı minareye sahip olan Büyük Çamlıca Camii açılış tarihi ise 1 Temmuz 2016 yani Kadir Gecesi olarak belirlendi. Çamlıca Camii, avlu bölümü, müze bölümü, sanat galerileri, kütüphane, konferans salonu ve otopark gibi bölümlerden oluşuyor. Cami bu bölümleriyle küllliye özelliği de taşıyor.

Kültürel miras listesine girdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İstanbul’un her yerinden görünsün” talimatıyla yaptırdığı Büyük Çamlıca Camii daha tamamlanmadan kültürel miras listesine girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müşaviri olarak İstanbul’a atanan Mimar Hacı Mehmet Güler ve ekibi projeyi çizdi. Projede toplam 70 kubbe bulunuyor. Cami süslemeleri için yapılan hat yazıları, diğer süslemeler ve mermer işçilikleri için farklı farklı oluşturulan ekipler, çeşitli illerde on ayrı atölyede çalışmalarını sürdürüyor. 

Proje Bilgisi: büyük çamlıca camii