Dakika dakika felaket böyle geldi

Kadıköy'den çekilen 15 dakikalık hızlandırılmış görüntüde fırtınanın gelişi ve yarattığı etki dakika dakika gözlemlenebiliyor

Günlerdir İstanbul’a geleceği konuşulan fırtına dün saat 18:00’de İstanbul’da etkisini gösterdi. O anlar Emlakwebtv.com kameralarına böyle yansıdı... 

Saatler 18:00’i gösterdiğinde tamamen karanlığa bürünen İstanbul’da birden bire bastıran dolu hayatı felç etti.  Dolu nedeniyle bazı araçların ve evlerin camları kırıldı. Düşen yıldırımlar nedeniyle yangın çıktı. Bir çok iş yeri ve evi su basarken, Marmaray ve Avrasya Tüneli kapatıldı. Trafikte otobüs ve otomobillerde çok sayıda vatandaş mahsur kaldı.

Kadıköy’de vapur mendireğe çarptı

Karaköy’den Kadıköy’e hareket eden bir şehir hatları vapuru Haydarpaşa’da mendireğe çarparak mahsur kaldı. Yolcular için can yeleği dağıtıldı. Fırtınanın sakinleşmesi ile vapur iskeleye yanaşabildi.

İstinat duvarı çöktü

Şişli Latin Katolik Mezarlığı’nın istinat duvarı çöktü. Duvarın altında kalan 3 kişi yaralandı.

Haydarpaşa Limanı’nda yangın

Haydarpaşa Limanı’ndaki 5 vinç ve 100 konteyner devrildi. Bir vincin kimyasal madde olan konteynerın üzerine devrilmesi sonucu ise yangın çıktı. Yangın kısa sürede söndürüldü.

İSKİ’den uyarı

İSKİ Genel Müdürlüğü, resmi Twitter hesabından yaptığı duyuruda, içme suyuna kanalizasyon karıştığı iddialarına yanıt verdi. İSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan duyuru şöyle;
"İstanbul'da yağışlar nedeniyle içme suyuna kanalizasyon karıştığı iddiası asılsızdır. Yapılan analizlerde suyumuzda insan sağlığını riske edecek herhangi bir veriye rastlanmamıştır. İçme suyu iletim hatlarımız yüksek basınç ve kapalı sistemle çalıştığından atık suyun karışması söz konusu değildir. İçme suyumuz arıtma tesislerimizden arıtıldıktan sonra tüketicilere ulaştırılmaktadır. Bu tür söylentilere itibar edilmemesini önemle rica ederiz."

Uzmanlardan hastalık uyarısı

Yoğun yağışta kanalizasyonlar yetersiz kalınca cadde ve sokaklar dereye döndü. Vatandaşlar ise dakikakarca pis suda ilerlemek zorunda kaldı. Uzmanlar yağmur suyunun kanalizasyon suyu ile karıştığını belirterek, salgın hastalıklara karşı uyarıda bulundu.

AKOM'dan yeni uyarı

AKOM, Kartal, Pendik, Adalar ve Tuzla için kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Meteoroliji'den yapılan uyarıda ise, "İstanbul Şile, Tuzla, Sultanbeyli, Pendik ve çevreleri ile Kocaeli'nin Gebze Dilovası, Körfez ilçeleri ve çevrelerinde gök gürültülü sağanak yağışların kuvvetli olması beklendiğinden oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir" denildi.