Ekonomi Bakanı yabancıya konut satışını destekledi

Konutder'in konut üreticileriyle yabancı yatırımcıları bir araya getirdiği toplantıların sonuncu gününe katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yabancıya konut satışının daha da artmasını beklediklerini söyledi.

Konutder yerli konut geliştirici firmalarla Körfez Ülkeleri'nden gelen yabancı yatırımcıları 3 gün boyunca bir araya getirdi. Yapılan toplantılarda şirketler hem projelerini anlattı hem de birebir görüşmeler düzenlendi. Konutder üyesi 18 firma 47 yabancı yatırımcıyla buluştu. Toplantıların üçüncü gününe ise Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci katıldı. Zeybekci toplantıda sektör temsilcilerinden gelen taleplerin değerlendirileceğini, baakanlık olarak her türlü desteğin sağlanacığını söyledi. "Bu ülkeden bir konut sahibi olmak isteyen her kişi bizim birinci sınıf vatandaşımızdır. Çünkü o kişi bizimle ülkemizde ortak gelecekte bulunmak isteyen kişidir" dedi. Önümüzdeki yıllarda da yabancıya konut satışının hızla artacağını söyledi.
Konutder Başkanı Ömer Faruk Çelik yaptığı konuşmada inşaat sektörünün yabancıya yaptığı satışların ihracat sayılması gerektiğini, inşaatın döviz getirisi sağlayan hizmetler arasında sayılması gerektiğini vurguladı. Kdv'den kaynaklanan bazı problemlerin de giderilmesi gerektiğini dile getirdi. Ekonomi Bakanı Zeybekci, Çelik'in dile getirdiği talepleri ve düzenlemeleri bakanlık olarak kendilerinin de gerekli bulduğunu ve en kısa sürede düzenlemelerin yapılacağını söyledi. 

Firma Bilgisi: Konutder