Emlak Konut, yabancıya 500 konut sattı

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, mütekabiliyet Yasas'nın yabancıya satışın sayısını artırdığını, Emlak Konut'un yabancıya 500 konut sattığını söyledi

15 Kasım 2012 / emlakwebtv
Maslak 1453 projesinde, 2 bin 700 konutunu satışa çıkarttıklarını ve şu an 2 bin 200 civarında satış gerçekleştiğini açıklayan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, "Bu satışların değeri 1 milyar 250 milyon liradır. Bu paranın büyük bir kısmı şirket hesaplarımıza girdi. Geri kalanı da kredi işlemleri bankalarla devam ediyor. Bunların tamamı da peşin, içlerinde vadeli bir satış yok. Bu, piyasada, Emlak Konut'a, TOKİ'ye ve yapılan işlere güvenin en büyük göstergesidir. Mütekabiliyet Yasası ile birlikte yabancılara satışın önü açıldı. 2012 yılına kadar 5-10 adet yabancıya satış gerçekleşiyordu ama 2012 yılında Emlak Konut'un projelerinde yabancıya satış 500'e çıktı. Bu projeden 144 tane yabancıya satış yapıldı. Dünyadaki yaşanan ekonomik sıkıntı ortamında Türkiye'deki istikrar, yapılan kanuni düzenlemeler bizim ülkemize olan güvenin en büyük göstergesidir. Yabancılar artık Türkiye'yi güvenli bir liman olarak görmektedir"dedi.

Emlak Konut, 22 milyarlık iş yaptı
Murat Kurum, Emlak Konut GYO'nun yaptığı işlerin toplam bedelinin 22 milyar liraya ulaştığını ifade ederek, "Bankalar bile artık teminat mektubu vermekte sıkıntı çekiyorlar. BDDK bankalar için bir limit belirlemiş ona göre hareket ediyorlar. Emlak Konut'a baktığınızda sırf 22 milyar lira Türkiye'de iş yapıyor. Bunu diğer firmalara da yayarsanız ciddi bir portföy var. İnşaat sektörünün ekonomi için ne kadar önemli bir sektör olduğunu hükümet de görüyor. Bundan sonraki süreçte uluslararası bankalardan bile Türkiye'deki yatırıma destek geleceğini öngörebiliyoruz" diye konuştu.