Engelliler için konut tasarlamak mümkün mü?

Konut Konferansı'nda Erişilebilir Konut oturumu düzenlendi. Bu oturumda gözlerden sürekli kaçan engelli bireylerin konut ihtiyacına değinildi.

İnsanın en temel ihtiyaçlarından birine cevap veren ve Türkiye’nin lokomotif sektörünün yapı taşı olan “konut” kavramı, bu yıl yedincisi düzenlenen Konut Konferansı'nda “Konut Sahibi Olmak Ya Da Olamamak?” temasıyla düzenlendi. Oturumlardan biri olan 'Herkesin Hayali Erişilebilir Konut” başlığıyla konutta erişilebilir olmanın pazarlama süreci olup olamayacağı, devlet ve belediyelerin erişilebilir konutla ilgili geliştirdiği yasalar, mevzuatlar, yapılması gereken yatırım ve teşviklerin konuşulacağı oturumla; yerel yönetim temsilcileri, tasarımcılar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, temel iletişiminde “herkes için konut” ifadesi üzerinden tartışıldı.  İnşaat sektörünün konut satış ve pazarlama stratejisinde engelsiz-erişilebilir konut ve yaşam çevresi kavramına bakışı nedir? İnşaat sektörünün engelliler için konut ve yaşam çevresi üretmesi nasıl teşvik edilebilir? İnşaat sektörü, mimarlar, kullanıcılar engelsiz/erişilebilir konut ve yaşam çevresi dendiğinde ne anlıyor? Türkiye'de engelliler konut alırken hangi zorluklarla karşılaşıyor? Mimarlar projelerinde imar yasa ve yönetmeliklere uyarken, neden engelsiz tasarım ile ilgili yasa ve yönetmeliklere uyma zorunluluğu hissetmiyorlar? Engelsiz tasarım ile ilgili mevcut yasa ve yönetmeliklerin neden yaptırım gücü yok? gibi konular konuşuldu. 

Engelli birey değil, engelsiz yaşam
Erişilebilir Konut oturumunda konuşmacı olan Evrenol Architects kurucusu Mimar Mehpare Evrenol, yıllarca mimarların bu konuyu görmezden geldiğini belirterek artık bu hassasiyetle çalışmalar yapmaları gerektiğini söyledi. Evrenol, engelliler için bir konut tasarlarken neler yapılması gerektiğini şöyle anlattı, "Dışarıdan itibaren bu tasarımın yapılması gerekiyor. Kaldırımların görne engelliler ve ortopedik engelliler, hatta geçici sakatlar için bile muntazam ve kullanışlı yapılması gerekiyor. Kaymayan materyallerle kaplanması, küpeştelerin ve tutamakların yapılması gerekiyor. Eğimi en fazla yüzde 6 olan rampala yapılması gerekiyor. konutun içinde de 90 santimetreden aşağı kapı açıklığı olmaması gerekiyor. Engelsiz konutun içindeki banyolardan biri mutlaka engelsiz banyo olmalı. evin içindeki kullanımda da örneğin eşiklerin olmaması, pencere kulplarına ulaşılabilir olması gibi detaylı pek çok noktanın düşünülmesşi gerekiyor."

Firma Bilgisi: yapı endüstri merkezi
Proje Bilgisi: konut konferansı