“Türkiye’deki evlerin yarısı ruhsatsız”

Varyap Ceo’su Erdinç Varlıbaş, Aon tarafından düzenlenen riskli sohbetler etkinliğinde gayrimenkul sektörü, riskler ve yeni projeleri üzerine konuştu

Aon sigorta brokerlik ve risk yönetim danışmanlığı firmasının düzenlediği ‘Riskli Sohbetler’ etkinliğinin ikincisi düzenlendi. Bu etkinliğin konuğu Türkiye’deki gayrimenkul sektörünün en önemli aktörlerinden biri olan Varyap’ın Ceo’su Erdinç Varlıbaş oldu. Varlıbaş gayrimenkul sektörünün taşıdığı risklerle başa çıkmanın yollarını anlattı. “Gayrimenkul sektörüne öncülük eden bir firma olarak başarının sırrını hiç yapılmamışı gerçekleştirmek ya da var olan işlerin en farklısını yapmak olarak görüyoruz” diyen Varlıbaş, riski en aza indirmenin en önemli yolunun derin analizler olduğunu, ülkenin gidişatını ve isteklerini iyi izlemek ve ona göre şekil almak olduğunu belirtti. Varlıbaş “Örneğin Uphill Court Ataşehir projesini yaparken Türkiye’de ilk kez 1+1 daire yapmamız büyük bir riskti. Ama biz piyasayı beklentileri iyi gözlemleyerek bu adımı attık ve başarılı olduk. Türkiye'nin ilk yeşil binasını da Varyap Meridian projesiyle biz inşa etmiş olduk.” dedi.

İstanbul’daki pek çok konut ruhsatsız
Türkiye’deki ve İstanbul’daki pek çok konutun ruhsatsız olduğunu ve en hızlı şekilde buna çözüm getirilmesi gerektiğini belirten Varlıbaş, “Ruhsatsız konut kim tarafından nasıl yapıldığı belli olmayan, devletin kanunlarla belirlediği kriterlere uygun olmayan konut demek. Bizim gibi deprem kuşağında olan bir ülke için bu çok riskli bir durum. Planlı dönüşümlerle bu durum düzeltilmeye çalışılıyor. Bu da inşaat sektörünün daha 20-30 yıl aktif ve dinamik olacağı anlamına geliyor” dedi.  2016 beklentilerinin olumlu olduğunu dile getiren Varlıbaş, Rusya krizinin daha fazla uzamayacağını ve durumun Türk ekonomisini daha fazla etkilemeyeceğini söyledi.

Varyap yeni projeler
Varyap 2016 yılı içinde Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Varyap Metropol projesini bitirecek. Projenin teslimleri yapılacak ve Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi açılacak. Türkiye’nin en yüksek binası ve Dünya’nın sayılı kulelerinden biri orada ortaya çıkacak. Ayrıca Varyap Bodrum projelerinin de Yalıkavak’ta inşaatları devam ediyor. Biri 2016’da teslim edilecek, üst gelir grubuna hitap eden konut projesi, diğeri ise 2017’de teslim edilecek rezidans ve otelden oluşan bir proje. Varyap otel işinde ilk defa yer alacağı için buna büyük önem veriyor ve dünyanın sayılı otel işletmelerinden biriyle anlaşmayı planlıyor. İstanbul’da fark yaratacak lokasyon ve büyüklükte olacak yeni proje çalışmalarının devam ettiğini belirten Varlıbaş, bu yeni projelerini 2016’nın ilk çeyreğinde açıklayabileceklerini sözlerine ekledi. 

Firma Bilgisi: Varyap