Erdoğan’dan ‘ucube inşaatlar’ yorumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı cami açılışında sırasında yaptığı konuşmada, “Bu ucube inşaatlarla maalesef İstanbul’umuzun o güzelliğine bizler yanlışlık yaptık" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Küçükçekmece’de yaptırılan Fethiye – Hasan Gümüşdağ Camii’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış esnasında yaptığı konuşmasında “Ucube inşaatlar yaptık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ucube inşaatlarla İstanbulu’umuzun güzelliğine bizler yanlış yaptık” dedi.
 İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ tarafından yaptırılan camideki açılışın ardından Cuma naz-mazı kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazın ardından toplanan vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı. Osmangazi Köprüsü’nün açılışının yapıldığını hatırlatan ve belediye başkanlığı zamanında İstanbul için yaptıklarından söz eden Erdoğan, İstanbul için hep birlikte elimizden geleni yapacağız. Ama İstanbul'a çok yanlışlar yaptık. Onu da söyleyeyim. Bu ucube inşaatlarla maalesef İstanbul'umuzun o güzelliğine bizler yanlışlık yaptık” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Kentsel dönüşüm yapalım"
“Bu ucube inşaatlarla maalesef İstanbul’umuzun o güzelliğine bizler yanlışlar yaptık” diyen Erdoğan kentsel dönüşümün acilen yapılması gerektiğini söyledi. Depreme dayanıklı olmayan binaların olduğunu söyleyen Erdoğan, bunları şimdiden yıkıp yerine dayanıklı binaların yapılması gerektiğini vurguladı. Erdoğan, İmar planlamalarıyla bir kentsel dönüşüm yapalım. Allah göstermesin bir yangın olduğu zaman, itfaiye aracı giremiyor. Böyle yanlışlar var. Allah göstermesin, bir deprem olsa, o depreme dayanıklı olmayan binalar var. Bunları şimdiden yıkalım ki, depreme dayanıklı binalar olsun. Ama ne yazık ki bu konuda bir dirençle karşı karşıyayız. Gelin bize yardımcı olun, bu kentsel dönüşümleri yapalım. Ben Cumhurbaşkanınız olarak bunu söylüyorum. Dost acı söyler. Ama gerçeği söyler. İstiyorum ki, canımız yanmadan bunları böyle yapalım. Bu adımları atalım. İstanbul’umuzun güzelliğine gölge düşürmeyelim.