Evde deprem önlemleri

Yüksek Mimar Mehpare Evrenol, deprem sırasında meydana gelebilecek hasarlara karşı ev içinde hayat kurtaracak tedbirleri anlattı.

1999 depreminin üzerinden 16 yıl geçti. O zamandan bu yana neler değişti? Konut üreticileri depreme ne kadar dayanıklı konutlar üretti? Deprem esnasında ev içinde oluşabilecek devrilmeler kırılmalar için ne gibi tedbirler almak gerekir?  Evrenol Mimarlık kurucusu Yüksek Mimar Mehpare Evrenol, deprem tedbirli evler için mimarların neler yapması gerektiğini değerlendirdi. "1999 depreminde gördük ki o zaman yapılan binalar o dönemin deprem standartlarına bile uygun yapılmamış. Kullanılan betonlar bina yapmaya kesinlikle uygun betonlar değilmiş" diyen Evrenol, şu anda yapılan bina ve projelerin deprem yönetmeliğine uygun yapıldığını ve denetimlerinin de çok sıkı yapıldığını belirtti. Bugün üretilen konutlara güvendiğini söyledi. 
Binanın yapım aşamasında üreticiler, mimarlar statik hesaplarını yapıyorlar ve yönetmelikler gereği de bu hesaplar zorunlu tutuluyor. Depreme son derece dayanıklı bir ev almış olmak da yeterli değil, ev içindeki bazı dikkatsizlikler binada hasar oluşmasa dahi ciddi yaralanmalara ve hatta ölümlere sebebiyet verebilir. Şiddetli bir depremde sabitlenmeyen dolaplar, yükseğe koyulmuş ağır mutfak eşyaları devrilmeler sonucu ciddi kazalara neden olabilir. Evrenol, dolapların mutlaka sabitlenmesi gerektiğini, ağır eşyaların yüksek kısımlara değil, alçak raflara konması gerektiğini ve kesinlikle raflara, dolaplara cam kapak yapılmaması gerektiğini söyledi. Bu küçük detaylar şiddetli bir depremde hayat kurtarabilir.    

Firma Bilgisi: Evrenol Mimarlık