GYODER Başkanı: Sektör fedakarlığını sürdürüyor

GYODER Başkanı Feyzullah Ergin, konut sektörünün uzun süredir maliyetleri fiyatlara yansıtmadan satışlarını sürdürmeye çalıştığını belirterek, yeni kampanya ile Türkiye'nin zorlu süreci aşmasında destek olma kararını hayata geçirdiğini söyledi

GYODER Başkanı  Feyzullah Ergin, KONUTDER ve İNDER ile ortaklaşa hayata geçirilen "güç birliği" kampanyasının basın toplantısında konuştu. Ergin şu açıklamalarda bulundu:

"Geleceğin Türkiyesinde konut sektörünün önemi"

Gayrimenkul sektörü çok önemli bir sektör. Türkiye 2023 - 2050-2071 dünyasında rekabetçi bir biçimde güçlü bir ülke olacaksa üretimini artırmalı ekonomisini büyütmeli, güçlenmeli. Ama aynı zamanda ihmal etmeden insanlarına layık olduğu, yaşanabilir şehirleri de inşa etmeli. Akıllı ve sürdürülebilir kentsel dönüşümü hayata geçirmeli. Hep imrendiğimiz çağdaş dünyanın şehirlerine, alt yapı ve üst yapısıyla hepimizin sahip olması gerekiyor.

Merkezi yönetim sektörün önemini biliyor

"Bunun önemini çok iyi bir yönetimimiz var. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız Bakanlarımız özellikle istihdam yoğun ekoomiye çarpan etkisi büyük olan bu önemli sektörü 15 yıldır kesintisiz desteklemekte. Evet taleplerimiz, konjonktürel isteklerimiz oldu. Bazı düzenlemelerin kalıcı olmasını istedik. Biz de üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Olağanüstü fiyatların yanında altını çizmemiz gereken başka bir husus var."

Uzun süredir maliyetler fiyatlara yansımadı

"UZun süredir maliyet baskısı altında, fiyatlarımızı artırmadan satışlarımızı yapmayı sürdürüyoruz. İhtiyaç yılda kentsel dönüşüm, yenileme, nüfus artışı ve  diğer etkenlerle 1 milyon civarında. 7.5 milyon konutun 15 yıllık perspektifte dönüşmek zorunda olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak, bu motivasyondan vazgeçmemizi gerekiyor. Ki biz çeyrek asır sonra bu meseleleri konuşmayalım. Başka bir Türkiye ve başka hedefleri konuşalım. Bu kampanyanın hayırlı olmasını diliyorum. Önümüzde mihenk taşları var. Zorlu süreçten geçiyoruz. Tıpkı bankaların koymaya çalıştığı katkı gibi bir destek sunmaya karar verdik. Bir hareketlilik getirmek istedik. Mevcut stoklarda bir miktar özel kampanya ile satış yapmayı hedefledik. Hayırlı olmasını diliyorum. "