Modern yaşamın merkezi Fikirtepe olacak

Fikirtepe kentsel dönüşümü hızla ilerlerken, dönüşüm tıkandı mı soruları yerini dönüşüm bittiğinde nasıl bir yer olacak sorularına bıraktı. Fikirtepe Platformu Genel Müdürü İrfan Şükrü Yağcı, platformun yanı sıra Fikirtepe’nin geleceği noktayı ve dönüşüm sürecini anlattı.

Fikirtepe kentsel dönüşümü son dönemlerde  anlaşmazlıklarını, hukuki problemlerini ve teknik sorunlarını hızla çözdü. Projelerde aynı oranda hızlanarak devam ediyor. Bu hızlanmanın arkasında yatan sebep Fikirtepe Platformu oldu. Fikirtepe’de doğan her sorunla ilgilenen ve çözüm komiteleri oluşturan platform, Fikirtepe’de kentsel dönüşüm projesi olan 17 firmanın bir araya gelmesiyle kuruldu. Fikirtepe Platformu Genel Müdürü İrfan Şükrü Yağcı’nın deyimiyle; platform adeta Fikirtepe’yi sahiplendi. Fikirtepe Platformu’nun, bilinçli bir şekilde yaratılan negatif algılarla da mücadele ettiğini söyleyen Yağcı, insanların platform sayesinde Fikirtepe kentsel dönüşümünün hızla ilerlediğini gördüklerini söyledi.

5 yıl sonra Fikirtepe tanınamayacak
Fikirtepe kentsel dönüşümünün ilerleyişine bakıldığına 5 yıl sonra tamamen inşaatlar bitmiş, yaşam başlamış bir şehir merkezine dönüşecek. Geniş ve ferah caddelerin yer aldığı, mağazaların, kafelerin, sosyal donatı alanlarının hizmette olduğu ve sanat aktivitelerinin gerçekleştiği bir şehircilik modeli olarak karşımıza çıkacak. Fakat 5 yıl içinde de fazlar halinde yaşam başlayacak. Fikirtepe son durumuna bakıldığında ise ilk fazında ise 2017’nin ilk çeyreğinde yaşam başlamış olacak. Fikirtepe’nin merkezinde yer alacak Prestij Caddesi’nin ise Bağdat Caddesi’yle yarışacağı tahmin ediliyor.

Fikirtepe’de herkes kazançlı
Fikirtepe kentsel dönüşüm sürecinde 2010 yılında yapılan röportajlar izlendiğinde konuşulanlardan, 80-100 metrekarelik bir alanın 80-100 bin liraya satıldığını söyleyen İrfan Şükrü Yağcı, bugün aynı büyüklükte bir alanın 1 buçuk 2 milyon lira değerinde olduğunun altını çizdi. Geçen 5 – 6 yıllık süre zarfındaki değer artışından dolayı arsa sahipleri çok ciddi oranda kazanç elde ediyorlar. Yağcı, bu kazancın sonuna kadar hakları olduğunu belirterek, “Hak sahipleri yıllarca yaşadıkları alışkanlıkları olan bir muhiti terk etmenin bedelini alıyorlar, bu yüzden o kazanç onların hakkı” diye konuştu.
Bitmiş Fikirtepe’de 160 bin kişi yaşayacak. Bugün Fikirtepe projelerine yatırım yapan kişi, metrekaresi 7 – 8 bin liradan satın alabilirken 2017’nin ilk çeyreğinde bu fiyatın 10 -14 bin lira bandında olacağı öngörülüyor. Aynı fiyatın 5 yıl sonra 10 bin dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Yağcı Fikirtepe kentsel dönüşümünü “ Hem hak sahiplerinin hem de yatırımcıların mutlu olduğu “kazan kazan” şeklinde bir kentsel dönüşüm yapılıyor “ diye tanımladı.

Firma Bilgisi: Fikirtepe Platformu