Finans Merkezi için geri sayım başladı

Merkez Bankası ve Sermaye Piyasası Kurulu ile pek çok kamu bankasının genel merkezinin yer alacağı İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’ndeki projelere Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan onay çıktı

emlakwebtv

Merkez Bankası ve Sermaye Piyasası Kurulu ile pek çok kamu bankasının genel merkezinin yer alacağı İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’ndeki projelere Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan onay çıktı. Toplam 4.5 milyar TL yatırımla hayata geçirilecek projelerin inşaatına ise Mayıs 2014 itibarıyla başlanması planlanıyor

Dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri olması planlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin inşaatı için geri sayım başladı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası gibi kamu bankalarının genel merkezlerinin yer alacağı kompleksin projeleri Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından onaylandı.

Ataşehir'de 800 bin metrekare alana kurulacak ve toplam 4.5 milyar liraya mal olacak projelerin hafriyat çalışmalarına yıl sonuna kadar başlanması planlanıyor. Bina inşaatlarının ise Mayıs 2014 itibarıyla başlaması hedefleniyor.

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek tasarlanan merkezde, kamu kurumlarının yanı sıra Ağaoğlu ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı gibi özel sektör yatırımları da yer alacak.

Üç bin kişilik kongre ve kültür sarayı, kütüphane, oteller, sağlık merkezi ve karakol gibi destek ve hizmet birimlerinden oluşacak merkezin 50 bin kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor.