Fuzul Yapı'dan 2 dev proje

Fuzul Yapı Başakşehir'in merkezinde dev bir proje inşa etmeye hazırlanıyor. Gaziosmanpaşa'da Toki'den ihale ile aldığı alana da kentsel dönüşüm projesiyle geliyor.

Şimdiye kadar Başakşehir’de toplam 4 bin konut inşa eden Fuzul Yapı, Başakşehir’in merkezinde yeni bir proje hayata geçirecek. 3. İstanbul adını alan proje, Başakşehir Belediyesi’nin ihaleye açtığı bir arazi üzerinde gerçekleşecek. Fuzul Yapı bu araziyi 1 milyar 100 milyon lira hasılat ve 370 milyon liralık idare payı ile en yüksek teklifi vererek aldı. Fuzul Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Akbal, arazinin Başakşehir’in merkezinde yer aldığını belirterek, “Bu projeyi yalnızca belediye projesi olduğu için değil, Başakşehir projesi olduğu için özellikle almak istedik. Çünkü Başakşehir’in sosyal yaşam dinamiği İstanbul’da çok imrenilen bir yapıya sahip. Belediyeden ihale ile aldığımız bu alan da bu dinamiklere çok uygun bir yer. Lokasyon olarak çok beğenilen bir yer. Başakşehir’in tam merkezinde bulunuyor. Başakşehir’in merkezinde çok fazla yeni konut yok. Kayaşehir’e doğru konut üretimi var ama bizim aldığımız yerin farklılıklarından biri Başakşehir projeleri arasında  merkezi bir konumda olması diyebiliriz” diye konuştu.  Konsorsiyum olarak alınan arazide yapılacak projede Konyalı İttifak Holding Fuzul Yapı’nın çözüm ortaklarından. Al Zamil Group da uluslararası bir gayrimenkul yatırım firması olarak konsorsiyum da yer aldı. Fuzul Yapı da Konsorsiyumda pilot firma konumunda.  Kasım ayının ilk haftasında satışa çıkarılması planlanan projenin satış ofisi hazırlık aşamasında.

Bin 500 konut ve ticari alanlar yer alacak
Toplamda bin 500’e yakın konutun yer alacağı projede  2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 daire tipleri yer alacak. İhale ile satışa çıkarılacak olan  ticari alanlar yer alacak. Ticari alanların, alışveriş merkezi mi yoksa cadde mağazaları mı olacağı konusunda çalışmaların devam ettiğini söyleyen Akbal, projeye neden 3. İstanbul adını verdiklerini ise şöyle anlattı:  “İstanbul’un yeni bir bölgesi burası, hızla gelişen ve İstanbul’un merkezi dinamiklerinin özelliklerini yansıtan bir bölge haline geldiğine inanıyoruz. Stratejik olarak yer aldığı 3. havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve yeni yatırımlara olan yakınlığıyla beraber bölgenin çok değer kazandığına inanıyoruz. Projenin de büyük bir proje olmasından dolayı 3. İstanbul adı bize sevimli geldi ve bunu tercih ettik.”  

15 Temmuz ihalesi
Bu sene için tek yatırımlarının 3. İstanbul projesi olmadığını da söyleyen Akbal, Gaziosmanpaşa Toki arsasını da ihale aldıklarını belirtti.  Akbal, “Darbe girişiminin yapıldığı gün Toki’den 500 konutluk proje için ihale aldık. Bize darbe girişiminin yapıldığı gün ihale aldınız ne hissettiniz diye, açıkçası bir şey hissetmedik. Gündemimizde artık ihale yoktu. Türkiye’nin gündemine odaklanmıştık. Bütün aile fertlerimizle sokağa çıktığımızda bizim kaygımız yaptığımız yatırımları değil, Türkiye’nin geleceğini kurtarmaktı” dedi.
Yeni yılın ilk çeyreğinde lansmana çıkarılması planlanan Fuzul Yapı Gaziosmanpaşa projesinin ruhsatlandırma çalışmaları yapılıyor.  “Fuzul Yapı kentsel dönüşüm projesi hayata geçirmek için bu ihaleyi özellikle istedi” diyen Akbal, projeyle ilgili detayların netleştikçe açıklanacağını söy

Firma Bilgisi: Fuzul Yapı
Proje Bilgisi: 3. İstanbul