Gayrimenkul Yatırım Fonları döviz getirecek

24 Gayrimenkul girişimleriyle kurulan Primo Gayrimenkul Yatırım Fonu, yabancı yatırımcıları büyük ölçüde Türkiye’ye çekecek.

Gayrimenkul yatırım fonları dünyada çok yaygın şekilde bilinen ve çok güvenilen bir fon sistemi. Peki gayrimenkul yatırım fonu nedir? Mantık olarak menkul kıymetler fonlarından farklı değil. Bütün dünyada tercih edilmesinin en önemli sebebi ise devlet güvencesinin olması, vergi kolaylıklarının olması, profesyonel yönetim, şeffaflık ve esneklik gibi unsurlar. Türkiye’de ise ilk defa 24 Gayrimenkul Portföy Yönetim tarafından hayata geçirilen Primo, dünyadaki benzerleri gibi çalışıyor. Yatırımcıların parası bir havuzda toplanıyor. Havuzdaki bu para yatırımcılar için en faydalı olacak, en doğru yatırıma yönlendiriliyor. Primo gayrimenkul yatırım fonu da sektörde yatırımcısına kazanç sağlama amacına hizmet edecek. Gayrimenkul yatırım fonları yabancı yatırımcılar için çok önemli bir konumda. Çünkü yabancı yatırımcı için güvenli bir liman olarak görülüyor. Türkiye’ye bu sayede çok fazla yabancı yatırımcı gelecek.

Primo sektörün mihenk taşı
Primo SPK tarafından onaylanan ve tescillenen Türkiye’nin ilk gayrimenkul yatırım fonu. Her türlü gayrimenkul alım satımı yapacak olan Primo, ağırlıklı olarak arsa yatırımları yapacak. 4+2 seneliğine kurulan Primo, 4 yıl gayrimenkul alım satımı yaptıktan sonra 2 yıl da bu gayrimenkulleri elinden çıkaracak. İşte bu noktada yatırımcısına kazandırmış olacak. Gayrimenkul yatırım fonları, SPK tarafından kuralları belirlenmiş, devlet güvencesi olan, şeffaf, yatırımcının parasının saklandığı, şirketlerin bu parayı hiçbir şekilde görmediği; yalnızca yetkilendirildiğinde yatırımcı adına parayı kullanabildiği bir sistem. 24 GPY Genel Müdürü Erdem Güler, “Gayrimenkul yatırım fonları yabancı yatırımcının önünü açacak. Bir ilk olan Primo da sektörün mihenk taşı” ifadelerini kullandı.

Firma Bilgisi: 24 GPY
Proje Bilgisi: primo