Gayrimenkul yatırımı nasıl yapılır?

Gayrimenkul yatırımından nasıl para kazanılır? İstanbul'un kazandıracak semtleri nereler? Ticari gayrimenkule yatırımda dikkat edilmesi gerekenler...

Gayrimenkul bir barınma aracı olduğu kadar bir yatırım aracı da aynı zamanda. Gayrimenkule orta ve uzun vadede hem en kazançlı hem de en güvenli yatırım aracı olma özelliği taşıyor. Peki, yatırım amaçlı gayrimenkul alırken nelere dikkat etmek gerekir? Hangi semtlerden almak gerekir? Ticari gayrimenkul mü yoksa konuta yatırım yapmak kazançlı olur? Sorularımızı ERA Gayrimenkul'den Kadir Tümen cevapladı. Tümen öncelikli olarak yatırım amaçlı alımlarda kaybetmemek için mutlaka bir danışmanla hareket edilmesi gerektiğini belirtti. Yatırım amaçlı gayrimenkulun ulaşım akslarına yakınlığı, bölgesinin gelişim grafiği, yatırım yapılacak bölgedeki imar planları, devletin oraya yapacağı yatırımlar özenle incelenmeli. Ardından yatırımıın geri dönüş süresinin ne kadar hızlı olduğu belirlenmeli. Konutun bulunduğu bölgedeki sosyal alanlar ve sosyal çevre de hesaba katılacak önemli etkenler arasında yer alıyor. 

İstanbul'da hangi semtlere yatırım yapılmalı? 
ERA Gayrimenkul'ün yaptığı araştırmaya göre, şu anda İstanbul'da en ucuz ve değerlenecek bölgeler arasında, İstanbul'un ikş uç noktası yer alıyor. Beylikdüzü, Esenyurt, Küçükçekmece, Gebze, Pendik, Tuzla gayrimenkul yatırımı için şimdilerde çok avantajlı bölgeler arasında yer alıyor. Bu semtlerde şu anda fiyatlar ucuz, fakat ilerleyen dönemlerde yatırılan para hızla geri dönüş sağalayacak.

Firma Bilgisi: Era Gayrimenkul