Haliçport, Galataport ve Perşembe Pazarı arazisini havadan görüntüledik

İstanbul’un tarihi semtlerinden Karaköy ve Haliç düzleminde hayata geçirilecek Haliçport ve Galataport projeleri, sivil toplum kuruluşları ve aksi yöndeki mahkeme kararlarına rağmen yakın zamanda hayata geçirilecek. Bu tartışmalı alanı sizler için havadan görüntüledik.

İstanbul’un tarihi semtlerinden Karaköy ve Haliç düzleminde hayata geçirilecek Haliçport ve Galataport projeleri ile, iki proje alanı arasında yer alan tarihi Perşembe Pazarı’nda, aksi yöndeki mahkeme kararları ve sivil itirazlara rağmen sona yaklaşılıyor.

Perşembe Pazarı’nın durumu
Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Danıştay”ın aldığı yürütmeyi durdurma kararını etkisiz hale getirmek için 791 parselin sınırını değiştirmesiyle gündeme gelen Perşembe Pazarı’nda sular durulmuyor. 2010 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yenileme alanı ilan edilen bölgeye ilişkin olarak Danıştay’ın aldığı “yürütmeyi durdurma kararı”na rağmen parsel değişikliğine gidilme kararı CHP’li Meclis Üyeleri tarafından tepkiyle karşılandı. CHP’li üyeler, Galataport ve Haliçport projeleri arasında kalan bu değerli arazinin otel yapımı için rant amaçlı tahsis edileceği kuşkusunun güçlendiğini belirtiyor.

Galataport projesinde son durum
Doğuş Holding tarafından Karaköy Sahili’ndeki bin 200 metrekarelik kıyı şeridine yapılması planlanan Galataport Projesi’ne karşı açılan davada ise bilirkişi, Mayıs ayında “kamu yararına” aykırılık saptamıştı. Şehir Planıcıları Odası, Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası tarafından Danıştay 6. Dairesi’ne açtığı davaya ilişkin bir rapor hazırlayan Bilirkişi Heyeti, projeyle birlikte kıyı alanının kamuoyuna kapatılacağı uyarısında bulunmuştu.

Haliçport ne olacak?
Rixos Otelleriyle tanınan Fettan Tamince tarafından yürütülen Haliçport projesi ise, tarihi ve doğal dokuya ilişkin riskleriyle gündeme gelmişti. Temmuz 2014’te CHP Milletvikili Melta Onur’un bir soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, projenin atıl durumdaki tersanelerin ekonomiye kazandırılması gibi bir işlev üstleneceğini vurgulamıştı. Yılmaz, tarihi binaların ise koruma altına alınacağını belirtmişti.