İç mimarlık sempozyumuna Fikirtepe Platformu sponsor

Fikirtepe Platformu'nun sponsorluğunda düzenlenen ve 5. Uluslararası İç Mimarlık Sempozyumu bugün başladı. 4 gün sürecek sempozyum Türkiye'den ve dünyadan pek çok iç mimarı ağırlayacak.

Dünyaca ünlü mimarların katılacağı 5. Uluslararası İç Mimarlık Sempozyumu Fikirtepe Platformu’nun sponsorluğunda bugün başladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü tarafından 3-6 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Sempozyumda Türkiye’nin ve dünyanın en önemli tasarımcıları ve iç mimarları ‘mekan tasarımında yenilikçi yaklaşımlar’ı ele alacaklar. Sempozyuma  Türkiye’den Hasan Mingü, Seyhan Özdemir, Sefer Çağlar, Mustafa Toner, Sinan Kafadar ve Cem Sorguç gibi mimarların yanı sıra dünyadan da Mark Philips, Tim Power, Dr. Sacha Peters, Marcus Cruz ve Joachim Sauter yer alacak.

"Türkiye mimarlık alanında ciddi mesafe aldı"
Fikirtepe Platformu Başkanı Ali Nuhoğlu, ülkemizin uluslararası eksenli bir iç mimarlık sempozyumuna ev sahipliği yapmasının gurur verici olduğunu belirterek, “Son 20 yılda artık Türkiye uluslararası arenada mimarlık hizmetlerinde tasarım alanında çok ciddi mesafe aldı. Dünyanın neresine gidersek gidelim gerek Dubai, Katar gerekse  Amerika ve Uzak Doğu olsun artık her yerdeki yarışmalarda boy gösteren,  tasarımlarıyla  çok önemli mesafe alan mimarlarımız var. Böyle bir sempozyuma ev sahipliği yapmamız çok anlamlı. Bundan sonra daha üst boyutlara getirerek devam etmeliyiz. Mimarlık alanındaki etkimizi ve proje boyutunu önemsersek,  böyle bir anlayışı ön plana çıkarırsak inşaat sektöründe daha sağlıklı  bir noktaya geliriz” dedi.

"Az metrekareyle çok kullanışlı tasarımlar olmalı"
Fikirtepe  Platfomu Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım,  İç mimarlardan beklentilerini anlatarak, insanların yaşayabileceği, ananelerinden ve alışkanlıklarından  çok uzaklaşmadan modern yaşamın da gereksinimlerini sunan mekanlar tasarlamaları olduğunu belirtti. Durbakayım, “Tasarlanan bu mekanların da ergonomiyi ön planda tutması ve ekonomik şartlara uygun üretilebilir olması gerekiyor. İnsanlar bu tasarımları uzun yıllar kullanabilmeli ve keyif almalı. Bu yüzden de iç mimar arkadaşlarımızın insanımızı iyi incelemesi lazım. Bunun ardından da minimum metrekarelerde en kullanışlı tasarımın yapılması gerekiyor. Az metrekare kullanarak çok fayda almamız lazım. Bunu da tasarlayacak olan iç mimarlardır” dedi.

Firma Bilgisi: Fikirtepe Platformu