İnşaat devi kaçtı, twitter'dan iflasını istedi

İnanlar İnşaat'ın patronu Serdar İnan, Sosyal medyada yurt dışına kaçtığı haberleri sonrasında twitter hesabından şirketinin iflasını istedi. Şirketin halen satışı devam eden çok sayıda projesi bulunuyor

İnşaat devi kaçtı, twitter'dan iflasını istedi

Geçtiğimiz haftalarda Selimoğlu İnşaat aracılığıyla Fikirtepe'de kentsel dönüşüm çalışmaları yürüten Pana Yapı'nın ardından bu hafta da bir başka inşaat firması Türkiye gündeminin en çok konuşulanları arasında yer almaya başladı. 2016 yılında Fethullahçı Terör Örgütü'ne mali destek sunan şirketler arasında gösterilen ve yöneticileri hakkında yargılama süreci başlatılan İnanlar İnşaat geçtiğimiz hafta sonunda sosyal medyada "yöneticileri ülkeyi terk etti" başlığıyla tartışılmaya başlanmıştı. Yurt dışına çıktığı kesinleşen şirketin sahibi Serdar İnan da bu haberlerin ardından dün kişisel twitter hesabından yaptığı açıklamada şirketin iflasını istediğini duyurdu. 

Sosyal medya duyurdu

İnanlar İnşaat yöneticilerinin yurt dışına kaçtığı iddiası ilk kez 13 Nisan Cuma günü twitter'dan duyurulmuştu. Kullanıcılar İnanlar İnşaat'ın patronları Serdar İnan'ın bir süredir Kanada'da bulunduğuna dikkat çekerek kardeşi Murat İnan'ın da onun yanına gittiğini yazmıştı. Kısa sürede twitter'in en çok konuşulanları arasına giren başlıkta, mağdur konumda bulunanlar ve şirket çalışanlarının akıbeti de tartışmaya açılmıştı. 

 

İnşaat devi kaçtı, twitter'dan iflasını istedi

 

İnanlar İnşaat ve Serdar İnan davası

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye genelinde Paralel Devlet Yapılanması ve Fethullahçı Terör Örgütü'ne finansal destek sağladığı iddia edilen şirketlere yönelik soruşturmalar kapsamında Serdar İnan 2016 yılının Eylül ayında  ifadesine başvurulmak üzere gözaltına alınmıştı. Gelişmeyle  ilgili olarak bir açıklama yapan ailesi de Serdar İnan'ın İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından AKFA Holding ve bünyesindeki şirketlere yönelik soruşturmalar kapsamında ifadesinin talep edildiğine dikkat çekmiş ve "Gelişmelerle ilgili ayrıca bilgi paylaşımı yapılacaktır." demişti. 15 gün gözaltında tutulan Serdar İnan, bu sürenin sonunda da serbest bırakılmıştı. Bu tarihten itibaren Kanada'da yaşamını sürdüren Serdar İnan, şirket işlerini de kardeşi Murat İnan ve Genel Müdür Abdullah Ünlü aracılığıyla sürdürmeye devam etmişti. 

Şikayetler giderek büyüyor

Yapılan ilk açıklamalarda Nisan ayında çalışanların tazminatlarının ödenmesiyle şirketin kapanışının yapılacağı belirtilmişti. Ancak firmanın Genel Müdürü Abdullah Ünlü'nün istifasının ardından Murat İnan'ın da yurt dışına çıkmasıyla birlikte tartışmalar daha da büyüdü. Firmanın Akbank'tan yüklü miktarlarda kredi kullandığı ve bu parayı da almak suretiyle kaçtığı ve  aynı dairenin çok sayıda kişiye satıldığı gibi iddialar bulunuyor. Bir diğer iddia ise Murat İnan ve Dilber Gülsen Ramazanoğlu'nun tüm mal varlığını elden çıkararak kaçtıkları yönünde. 

Serdar İnan'dan iflas açıklaması

Tüm bu tartışmalar İnanlar İnşaat'ın Patronu Serdar İnan'ın dün kişisel twitter hesabından yaptığı açıklama ile yeni bir boyut kazandı. Serdar İnan, yayınladığı metinde, firmanın iflasını isteyerek, yetkililerden bu doğrultuda işlem yapmaları talebinde bulundu. 

TMSF'yi en çok inşaat firmaları zorladı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülke genelinde faaliyetlerini sürdüren ve mal varlığına tedbir konulan inşaat firmalarına süreç içinde kayyum atanmıştı. Fi Yapı, Dumankaya ve İnanlar gibi firmaların yönetimini üstlenen TMSF'de suç tespitleri ve mali yapıların analizinin ardından firmalarla anlaşmalar yürüten kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi adına da çalışmalarına başlamıştı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan TMSF Başkanı Muhiddin Gülal da 15 Temmuz sonrasında kendilerini en çok zorlayanın inşaat firmaları olduğunu belirterek: "Firmalardan parasını verdikleri halde dairelerini alamayan çok sayıda mağdur var." demişti. Gülal, Dumankaya ve Fi Yapı'nın satışı için de uluslararası firmalarla görüşmelerin devam ettiğini belirtmişti. 

İnanlar İnşaat projeleri

Geliştirdiği terrace konsepti ile çok sayıda projeyi hayata geçiren İnanlar İnşaat'ın tamamlanan projeleri arasında Çekmeköy'deki Terrace Koru, Fulya'da Terrace Fulya, Sarıyer'de Terrace Bahçe, Kağıthane'de Avlu138, Büyükada'da Terracelido, Şişli'de Terrace Feri, Kartal'da Asl-ı Bahçe, Atakent'te Terrace Tema, Zekeriyaköy'de Terrace Doğa, Esenyurt'ta Terrace Mix, Zekeriyaköy'de Terrace Hayat,Terrace PLus ve Terrace Vadi, Basın Ekspres'te Terrace Home ve Çekmeköy'de de Çamlık Villaları bulunuyor.  Firmanın devam etmekte olan Terrace Lotus projesi ise Beylikdüzü'nde planlanmıştı. Firma ayrıca Atakent'te Terrace Su ve Zekeriyaköy'de Terrace Zen isimli birer projeyi de hayata geçirmeyi planlıyordu. 

 

İnşaat devi kaçtı, twitter'dan iflasını istedi

 

Türkiye'nin en büyük 500 firmasından biriydi

Türkiye inşaat sektöründe uzun yıllardır faaliyetlerini sürdüren İnanlar İnşaat, Fortune Dergisi tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen "Türkiye'nin En Büyük 500 Şirketi" listesinde de yükseliş halindeydi. Firma operasyon öncesinde 2016 yılının Temmuz ayında yayınlanan listede bir önceki yıla kıyasla 21 sıra yükselmiş ve 284'üncü sırada yer almıştı.