İnşaat sektörü 4 milyon kişiye istihdam sağlıyor

İnşaat sektörünün nabzını tutan İnşaat ve Konut Konferansı bu yıl dördüncü kez düzenlendi. Konferansa katılan sektör profesyonellerinden İnanç Kabadayı, konferansa ve sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İnşaat ve Konut Konferansı dördüncü kez sektör profesyonellerini bir araya getirdi. Konferansta inşaat sektörünün mevcut durumu değerlendirilirken, talepler de dile getirildi. Türkiye’deki nüfus artışı, değişen yaşam şekilleri, yabancıların ilgisi, kentsel dönüşümün gerekliliği gibi sebeplerle konut ihtiyacının hızla artması inşaat sektörünün daha uzun yıllar lokomotif sektör olarak devam edeceğini gösteriyor. 4. İnşaat ve Konut Konferansı'nda konuşmacılar arasında yer alan Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, ‘Türkiye’de gayrimenkul sektörü’ , ‘Gelişmekte olan Türkiye’nin avantajları ve nüfus projeksiyonları’ , ve ‘Lokomotif sektör inşaat’ başlıklı konularla ilgili konuşma gerçekleştirdi.

“Türkiye dünya ikincisi”  
Türkiye’nin konut ve inşaat sektöründe başarı sıralamasında dünyada Çin’den sonra ikinci sırada olduğunu söyleyen  Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, “İstanbul’un dünyada bir marka şehir olması en önemli gündem maddesi. İstanbul’u nasıl marka şehir haline getirebiliriz ve Türkiye’yi nasıl daha fazla geliştirebiliriz konferansta bunu tartıştık. Dolaylı olarak 4 milyon kişiye istihdam sağlayan inşaat sektörünü Türkiye’nin büyümesinde de en önemli rolü oynuyor. BU noktada sektörün önünü mevzuatlar noktasında nasıl açabiliriz bunu tartıştık” dedi.

“Genç nüfusa iş alanı açmalıyız”
İnşaat sektörünün daha gidecek çok yolu olduğunu söyleyen Kabadayı, “Sektör kendini büyütürken genç nüfusa da yeni iş alanları açmak zorunda. İşsizlik çok önemli bir konu olarak karşımızda duruyor ve yüzde 9 seviyelerinde bulunuyor. İşsizliği ne kadar düşürürsek ekonomimiz de o kadar büyür. Biz de kendi sektörümüz adına üzerimize düşen sorumluluklar neler bunları konferansta konuştuk” diyerek, 2016’da ise inşaat sektörünün kentsel dönüşüm, yabancıya konut satışı ve mega projelerle şehrin farklı bölgelerinde yeni alanları açılması konusunda somut adımlar atacağını belirtti.

Firma Bilgisi: 4. inşaat ve konut konferansı