“İnşaat sektörünün zihniyet değişimine ihtiyacı var”

Adım İstanbul projesinin ticari ünitelerinin satışını duyuran toplantıda inşaat sektörüne dair açıklamalar yapan EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, sektörün zihniyet değişime ihtiyacı olduğunu söyledi.

EYG, İntes ve İntaya iş ortaklığıyla hayata geçirilen Adım İstanbul projesinin ticari üniteleri ihale yoluyla satışa çıkıyor. İhale 14 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00’de Adım İstanbul satış ofisinde gerçekleşecek. Toplantıda inşaat sektöründe zihniyet değişikliklerine ihtiyaç olduğunu belirten EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Sektör son 3 aylık süreçte yüzde 2 büyüme gösterdi. Bugüne kadar ihtiyaç kadar üretip ihtiyaç kadar sattık. Ama artık sektörde de bir zihniyet değişimine ihtiyaç var. Sadece satılabilir konutlar üretmek yerine kreatif ve geleceğin çözümlerini üreten yeni bir zihniyete ihtiyacımız var” dedi.  Kentsel dönüşümde de aynı değişikliğin yapılması gerektiğini söyleyen Çelik, bundan 5-10 yıl önce kentsel dönüşümün kolay bir iş olduğunun sanıldığını, 10-20 daire yıkılacaksa 1 buçuk 2 kat emsalle daha sağlıklı evlere kavuşulabileceğinin sanıldığını söyledi. Çelik, “Bugün geldiğimiz noktada bakıyoruz, burada da bir zihniyet değişimine ihtiyaç var. Yapılacak proje mahalleye uyuyor mu, semte uyuyor mu, şehrin dokusuna uyuyor mu? Bunları düşünmeden kentsel dönüşüm yapmamak gerekiyor diye düşünüyorum” dedi.

“Şehirlere doğru bakmak, doğru planlamak gerekli”
Şehirlerin iyi planlanması gerektiğini belirtirken, Londra örneği veren Çelik, orada düzenli ve planlı bir şehir inşa edildiğini söyledi. “Londra’da kat yükseklikleri belli, dış cephe belli, proje belli tüm şehir bir plan içinde. Bizim gibi proje geliştiren firmalar da mevcut kentin dokusuna uygun projeler geliştiriyorlar. Bunu dışında bir istekte bulunamıyorlar. Böyle olunca da şehir yaşanabilir ve düzenli oluyor. Tüm zengin Körfez yatırımcısı Londra ‘da pahalı konut alıyor. Şehir ne kadar düzenli ne kadar yaşanabilir olursa konut ne kadar pahalı olursa olsun bedelini vermeye razı oluyorlar” diyen Çelik, planlanmış, hikayesi olan ve yaşanabilir bir şehre yatırımcıların yüksek bir fiyat ödeyebileceğini de söyledi. Bundan sonra Türkiye’de de şehirlere ve kentlere doğru bakmanın, doğru planlamanın gerekli olduğunun altını çizdi.

Firma Bilgisi: İnteya, İntes ve EYG Grup