İstanbul depreme hazır mı?

1999 depreminden itibaren 30 yıl içinde olması beklenen büyük Marmara depremine İstanbul’un yapıları ne kadar hazır? AKUT Eş Kurucusu Nasuh Mahruki’ye göre İstanbul’daki on binlerce bina enkaza dönüşecek.

AKUT Eş Kurucusu Nasuh Mahruki, Aon Riskli Sohbetler programında İstanbul’un afet riskleri ve bu riskleri en aza indirmekle ilgili görüşlerini aktardı. Öncelikle riski olması istenmeyen bir olayın olma ihtimalinin yüksekliğiyle bir araya gelmesi olarak tanımlayan Mahruki, “Riskleri hayatımızdan çıkaramayız, bunları bilip doğru yöneterek daha iyi bir hayat kalitesine ulaşabiliriz” dedi. Mahruki İstanbul’un çok ciddi bir afet riski olduğunu fakat buna karşılık hiçbir önlem alınmadığını söyledi. Bir afet durumunda İstanbul’un başlıca sorunun nüfus fazlalığı olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye nüfusunun 5’te biri İstanbul’da yaşıyor. Bu başlı başına en büyük tehlike, bunun yerine Anadolu’da cazibe merkezi şehirler inşa etmek, istihdam yaratmak gerekli. Bu işlem de bugünün teknolojisiyle çok kolay” diye konuştu.

“İstanbul enkaza dönüşebilir”
Mahruki, yıllardır beklenen ve gerçekleşmesi bilimsel bir gerçek olan İstanbul depreminin olması durumunda şehrin çok büyük bir kısmının enkaza dönüşebileceğinin altını çizdi. “Kentsel dönüşüm gibi çok doğru bir tanımın altı ne yazık ki bizim ülkemizde çok yanlış dolduruluyor. Kentsel dönüşüm ve deprem birlikte ele alınmalı. En hızlı şekilde İstanbul’da yıkılma tehlikesi olan bütün binaları tespit edilip derhal boşaltılmalı, yerlerine yenisi yapılmalı, yapılamıyorsa kamulaştırılmalı. Aksi takdirde 50-60 yıllık ömrünü tamamlamış ve çok eski teknolojiyle, yapılırken bile sağlam yapılmamış binalar İstanbul’u enkaza dönüştürebilir. Örneğin bugün Bağdat Caddesi'nin acil bir şekilde kentsel dönüşüme ihtiyacı yok. Bunun yerine riskli bölgelere ağırlık verilmeli.” diyerek deprem toplanma alanlarının sayısının çoğaltılması gerektiğini söyledi: “İstanbul’da deprem toplanma alanları aslında İstanbul’un parkları ve yeşil alanları. Bu alanların sayısının azaltılmasının veya imara açılmasının kesinlikle son bulması gerekiyor.”

Firma Bilgisi: aon
Proje Bilgisi: riskli sohbetler