“İstanbul’un taşı toprağı altın”

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin yaptığı araştırmaya göre 2016’da İstanbul’un hangi semtleri konut yatırımında yüzde 40’a kadar prim getirecek? İşte yanıtı…

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin yaptığı bölge analizlerine göre İstanbul’da konut yatırımında en çok kazandıracak bölgeler belirlendi. İstanbul’da değeri artan ilçeler Anadolu yakası ve Avrupa yakası olmak üzere iki bölümde incelendi.  Avrupa yakasında Başakşehir, Kayabaşı, Kemerburgaz, Esenyurt, Yenikapı – Bakırköy sahil hattı ve Halkalı 2016’da İstanbul’da en çok kazandıracak semtlerin başında geliyor. Anadolu yakasında ise Maltepe, Tuzla, Riva, Beykoz ve  Acıbadem E5 aksı üzerinde ciddi bir fiyat artışı yaşanacak. 2016 yılında İstanbul’da nereden ev alınır diye düşünenler için değerine değer katan ilçeler bu şekilde tahmin ediliyor. Sözü edilen semtlerde markalı konutlarda yüzde 25 – yüzde 40 civarında prim getirisi tahmin edildiğini söyleyen EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı “Yüzde 25 – 40 oranında fiyat artışı tahmin ettiğimiz bu bölgelerdeki artış, projesine ve konumuna göre değişir. Bu bölgelerin tamamında bu kadar artış olur diye bir şey söz konusu değil. Bu oranlardaki artış doğru projelendirilmiş, doğru biçimlendirilmiş, doğru yapılmış ve doğru fiyatlandırılmış konut projelerinde olacak diye tahmin ediyoruz” dedi.

Değeri artıran ilk unsur; ulaşım
İstanbul’da hem Anadolu yakasında hem de Avrupa yakasında sözü geçen ilçelerde yaşanması beklenen konut fiyat artışlarının elbette ki bir sebebi var. Bu bölgelerin değerine değer katıp İstanbul’da prim yapacak semtler arasına girmesini sağlayan en önemli unsur bu bölgelere yapılan alt yapı yatırımları. Bu yatırımların başında da ulaşım geliyor. Bölgelerin değerlenmesinde raylı sistemlerin gelmesi, havaray projesi, Marmaray projesi, 3. köprü bağlantı yollarına yakınlık ve metrobüse yakınlık gibi etkenler ilk sırayı alıyor. İstanbul’da son üç yıla bakıldığında en çok değerlenen bölgenin Kemerburgaz olduğunu söylen Yazıcı, “İstanbul’da markalı konutlar açısından 34 bölgeyi inceliyoruz, bu bölgelerin yüzde 95’i son 3 yılda bileşik enflasyondan daha fazla değerlenmiş durumda. Aslında konut yatırımı için İstanbul’un taşı toprağı altın diyebiliriz” dedi.

Firma Bilgisi: Eva Gayrimenkul Değerleme