İstanbul’un ‘Yeşil Yol’u 5 milyon metrekare olacak

Nef ve Vizyon Atölyesi’nin birlikte hayata geçirdiği Yeşil Yol projesi Küçükçekmece’den Pendik’e kadar gidecek ve 5 milyon metrekarelik yeşil alan ortaya çıkaracak.

Nef ve Vizyon Atölyesi işbirliğiyle ortaya çıkan Yeşil Yol projesi, TEM ve E5 arasında yer alıp, Küçükçekmece’den Pendik’e kadar gidecek. Yeşil Yol projesi 50 kilometre uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde planlanıyor. Bu devasa proje 10 milyon metrekarelik alanı kapsayarak 5 milyon metrekarelik yeşil alan ortaya çıkaracak ve İstanbul’a nefes aldıracak. 17 Ağustos Marmara depreminin 17. yıl dönümünde İstanbul için hayati derecede önem taşıyan deprem toplanma alanları da bu projeyle sağlanacak. Proje İstanbul’un ortasından, yani TEM ve E5’in ortasından geçiyor. Bölgede İstanbul nüfusunun yüzde 55’i yaşıyor ve projenin gerçekleşmesi dahilinde bu bölgenin yapı standartları ve yaşam kalitesi büyük ölçüde yükselecek. Vizyon Atölyesi kurucularından Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, bu proje için çok çalışıldığını ve çok emek verildiğini belirterek, bu tarz projelerin başarılı olabilmesi için toplum tarafından sahiplenilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Yeşil Yol, tüm İstanbul’u birleştirecek
Yeşil Yol projesi yaklaşık 7 milyar dolarlık bir yatırım gerektiriyor. Yolun direkt olarak geçtiği 17 ilçe belediye başkanının ve İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanı'nın iş birliği yapması gerektiğini söyleyen Vizyon Atölyesi kurucularından Faruk Göksu, “Yeşil Yol projesinde temel stratejimiz şu; bu proje bütün İstanbul’u birleştirecek. Yeşil Yol’un geçtiği hatta yaklaşık 16 bin yapı ve 56 bin konut birimi var. 200 metre genişliğindeki yolun yarısı yeşil alan olacak, diğer yarısı ise yıkılan konutların transfer edildiği dönüşüm alanı olacak” dedi. İstanbul’un açık alan yaratmak odaklı dönüşmesi gerektiğini vurgulayan Göksu, Yeşil Yol’un açık alan, bisiklet yolu, park, alternatif ulaşım ağı, deprem durumunda toplanma alanı olmasının yanı sıra istanbul’a katma değer getirecek bir proje olduğunun da altını çizdi.  

Firma Bilgisi: vizyon atölyesi
Proje Bilgisi: yeşil yol