Kağıthane’de yapı stoğunun yüzde 52’si yenilendi

Kentsel dönüşümle Kağıthane’nin çehresini değiştiren Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Kağıthane’deki değişimin devam edeceğini de söyledi.

Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç Yeşil Rapido  ‘Yeşil Yapılaşmada Kentsel Dönüşüm Fırsatı’ konferansına konuşmacı olarak katıldı. Konferansta Kağıthane kentsel dönüşümünün hızla bölgeyi değiştirdiğini anlattı. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, göreve geldiği günden beri Kağıthane’nin algısını değiştirmek için çalışmalar yapıyor. Geçmişte gecekondu bölgesi olan Kağıthane, Kılıç’ın çabalarıyla bugün İstanbul’un en merkezi haline geliyor. Kılıç bu süreci şöyle ifade ediyor;

“Göreve gelir gelmez önce planlarda değişiklikler yaptık. Planlar revize edilerek açık şeffaf net görülür bir hale getirildi. Kağıthane de dönüşüm için bir algı oluşturulması gerekiyordu. Manevra görevi yapacak bir algı değişikliği gerekiyordu. Bunu oluşturacak büyük projeleri Kağıthane’de hayata geçirdik.  Kamu ve özel sektörün büyük projelerinin ardından hızlı bir şekilde yenileme ve dönüşüm çalışmalarına başladık. Kağıthane’deki yapı stoğunun yüzde 52’sini yeniledek ve hızla devam ediyoruz.”

Kamusal alanlar kentsel dönüşüm sayesinde yapıldı
Kağıthane’deki kentsel dönüşümün en önemli sebebini kamusal alan yaratmak olarak ifade eden Başkan Kılıç, bu çerçevede gecekondu önleme alanları oluşturduklarını, sanayi bölgelerini kaldırdıklarını ve mahalle içi dönüşüm yaptıklarını söyledi. Yapılan bu hamlelerle kamunun ihtiyacı olan okul, sağlık alanları, yeşil alanlar, yollar ve dere koruma bantları gibi alanlar hayata geçirildi. Kılıç, “Dönüşümü gerçekleştirmeseydik bu alanları üretme şansımız olmayacaktı” dedi. Kağıthane’yi İstanbul’un merkezinde tutacak önemli çalışmalar hızla devam ediyor. Kılıç’a göre Bölgenin gelecekteki yüzü şu anda göründen de farklı olacak.