Katılımcı tasarımın etkisi

Konut Konferansı 2015’te şehir plancısı Gizem Kıygı “Biri Beni Durdursun” adlı oturumda konuşmasını yaptı. Kıygı ile Düzce Umut Atölyesi'nin depremzedeler için geliştirdiği konut projesi hakkında konuştuk

Şehir plancısı Gizem Kıygı, YEM'de düzenlenen Konut Konferansı 2015’te Derbent kentsel dönüşümünü anlattı. Kentsel dönüşüm söylentileri başladığında mahallelileri en çok ürküten kelimeler; yıkım, talan, hak kaybı ve mağduriyet oluyor.  İşte bu konuları Derbent Mahallesi sayesinde deneyimleyen Kıygı, oradaki süreci Konut Konferansı’nda aktardı. Derbent’in kararlılık ve hak arayışı çerçevesinde yürüttüğü birliği, mahallede sürdürülen mücadeleyi anlattı. Başka bir katılımcı tasarım sürecine ise Düzce’de dahil olan Kıygı, katılımcı bir süreçle çok güzel sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

15 yıllık barınma mücadelesi
1999 depremini kiracı olarak yaşayan depremzedeler, tam 15 yıl süren bir mücadele başlattılar. Hukuki takip sürecinde ortaya çıkan bazı sorunları aşmak için bir araya gelen depremzedeler, dernek kurdular. Depremi ev sahibi olarak geçirenlerin sorunlarına bulunan çözümler kiracılar için bulunamadı. Kiracı depremzedelerin kaldıkları prefabrik konutları da terk etmeleri istenince depremzedeler, uygun ödemeli kredi koşullarının kendilerine de sunulmasını istediler. Hatta bir arsa tahsis edilmesini isteyip, kendi konutlarını kendileri yapmaya bile razı oldular. İşte bunun bir sonuca varması tam 15 yıl sürdü. Bu noktada Düzceli kiracı depremzedeler Bir Umut Derneği aracılığıyla katılımcı tasarım projesinin hazırlanması için tüm meslek gruplarına açık çağrı yaptılar. Düzce Umut Atölyesi bu süreçte kuruldu ve katılımcı bir mimarlık başladı. Depremzedelerin nasıl evlerde oturmak istediklerinden, vaziyet planlarının oluşturulmasından, ortak alan oluşturulmasına kadar her şey katılımcı bir süreçte gerçekleşti. Gelinen son noktada ise proje hazır ve ruhsat aşamasında. Bunun ardından ise yine birlikte inşaat süreci başlayacak.  

Firma Bilgisi: yapı endüstri merkezi
Proje Bilgisi: konut konferansı 2015