Rusya krizi konut yatırımını nasıl etkiler?

Rusya ile Türkiye arasındaki gerginlik Rusya'dan Türkiye'ye gelecek yatırımları da etkiliyor. Buna karşılık Arap ülkeleri de 'Türk malı alın, Türkiye'ye yatırım yapın' kampanyaları başlatıyor.

Türkiye'nin Rus savaş uçağını sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürmesinin ardından, Rusya - Türkiye krizi tırmanıyor. Rusya bunun üzerine Türkiye'den aldığı gıdaları almaktan vazgeçti. Türk işçilerin Rusya'daki durumu ise iç açıcı değil, işçilerin orada çalışması yasaklandı, vizesiz girişler askıya alındı ve Rus vatandaşlarının Türkiye'ye tatile gitmemesi, Türkiye'de bulunmaması istendi. Bunların üzerine de Türk halkıyla kesinlikle bir sorunu olmadığını, problemin Türk hükümetinde olduğunu belirtti. Fakat Türk işçilerin Rusya'daki çalışma sektörlerinin başında inşaatın gelmesi Türk inşaat firmalarını ve çalışalarını olumsuz yönde etkileyecek. Rusya tarafından yapılan çağrıların bir diğeri de, Rusların Türkiye'de tatil yapmaması ve Türkiye'de bulunmaması. Bu çağrı inşaat sektörünün aklına Rusya krizi konut yatırımını etkiler mi,  Rusya krizinin ekonomik etkileri ne olur, ne kadarlık bir maddi kayıp yaratır sorusunu getirdi. Ruslar genellikle Türkiye'de tatil amaçlı konut alımı yapıyorlar. Bu yatırımlar Antalya ve Alanya'da yoğunlaşıyor. Öyle ki Antalya ve Alanya'da tatil için gelip, hayatının geri kalanını burada geçirmek isteyen ve yıllardır Türkiye'de yaşayan pek çok Rus vatandaşı var. Bunun dışında otel ve iş yatırımları için de İstanbul'u tercih edip gayrimenkul alımı yapan Ruslar da bulunuyor. Moskova'da gayrimenkul danışmanlık ofisi olan Keyshead International firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Toygar Özgüler "Ruslar bu gerginlik süresince Türkiye'deki gayrimenkul alımlarını durduracaklardır. Fakat bu gerginlik durunca yeniden Türkiye'ye yatırım yapmaya devam edeceklerdir. Zaten Ruslar son 2-3 yıldır Türkiye'deki gayrimenkul alımlarını Rusya'daki ekonomik sıkıntılardan dolayı yavaşlatmışlardı. Ellerindeki konutları da ederinin altındaki rakamlara satıyorlardı. Bu süreçte biraz daha geri adım atacaklardır" dedi. 

Rusya'nın açığını Körfez ülkeleri kapatacak
Rusya'nın yaptığı Türkiye'den alışveriş yapmayın ve Türkiye'ye gitmeyin çağrılarının ardından, Körfez ülkeleri de Türkiye'nin yanında durarak, 'Türk malı alın, Türkiye'ye yatırım yapın' kampanyaları başlattı. Türkiye'de yoğun şekilde gayrimenkul yatırımı yapan ve ticari ilişkilerde bulunan Körfez ülkeleri bunun miktarını arttırma kararı aldı. Rusya krizi ve inşaat sektöründe yarattığı olumsuzluklar Körfez ülkeleri tarafından giderilecek. Özgüler, "Rusya'dan kaynaklanacak maddi açık korkutucu olmamalı. Çünkü bu açık Körfez yatırımcısı tarafından kapatılacak. Zaten Türkiye'yi seven ve konut alımı yapan Arap yatırımcılar, bu konuda da Rusya'ya tepki olarak alımlarını arttırıyorlar. Sadece konut da değil, diğer ürünlerde de daha fazla Türk malı tercih ediyorlar. Bu sebeple gayrimenkul sektöründe maddi kayıp oluşmayacağını düşünüyorum" diyerek, gerginlik sonrası Rusların Türkiye'de yatırıma devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Firma Bilgisi: keyshead international