Kim korkar Moody's'ten?

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesini eleştirerek gerçekçi bulmadığını söyledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu düşürme kararı almıştı. Bu kararın ardından T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de notunu düşürdüğünü açıkladı. Moody’s, 6 Türk bankasının da tahvil notlarını aşağıya çektiğini açıkladı. Bu hamleleri değerlendiren Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum şunları söyledi. “Moodys’in not indriminden önce borsa yükseliyordu. Emlak konut hissesi 3.17’lere ulaşmıştı hisse başına. Bu not indiriminden sonra Pazartesi günü düşüş oldu yüzde 4-5 civarında Borsa İstanbul’da. Ertesi gün de bu düşüşün yüzde 80’i tekrar yükseldi. Dolayısıyla  buna ne yatırımcılar inanıyor, ne de biz inanıyoruz. Bu not indiriminin birebir gerçekleri de yansıtmadığını düşünüyoruz. Tabi ki ülke zor dönemlerden geçti. Ama sormak istiyorum; dünyanın hangi ülkesinde olsaydı, böyle süreçler yaşaydı hangi ülkenin ekonomisi, borsası bu durumda olabilirdi? Ekonomimiz sektörlerimiz sağlam bir şekilde duruyor, durmaya da devam edecek. Önümüzdeki süreçlerde daha güçlü daha emin adımlarla gideceğimizi düşünüyoruz. Dolayısıyla ben bu not indiriminin gerçekleri yansıtmadığını ve ne yatırımcının ne de firmaların buna inandığını düşünmüyorum. Borsa İstanbul’da şu an bunu gösteriyor.”

6 bankanın notu düşürüldü
Moody’s tarafından teminatlı tahvil notlarını düşürülen bankalar arasında Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Şekerbank ve Denizbank bulunuyor. Türkiye'nin 15 Temmuz şokunu atlattığı yönündeki açıklamalarının hemen ardından kredi notunu Baa3 düzeyinden Baa1 düzeyine çekme kararı alan ve hükümet tarafından "siyasi bir karar" almakla suçlanan Moody's tarafından geçtiğimiz günlerde alınan kararlarda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kredi notu: Baa3'ten Baa1'e çekti ve "görünümü" durağan olarak belirlemişti.