Konut fiyat artışında İstanbul, Türkiye’den önde koşuyor

Ekim itibariyle İstanbul'da ev fiyatlarındaki artış son bir yılda yüzde 18.3 olurken bu oran Türkiye geneli için yüzde 13.04'te kaldı

Konut fiyat artışında İstanbul, Türkiye’den önde koşuyor

07 Ocak 2014 / emlakwebtv


Türkiye ve İstanbul için konut fiyatlarındaki artış oranı arasında makas açılıyor. Mavi çizgi Türkiye genelini, kırmızı çizgi İstanbul'daki artışı temsil ediyor.

İstanbul'da konut fiyatlarının soluksuz yükselişi sürüyor. Ekim itibariyle İstanbul'da ev fiyatlarındaki artış son bir yılda yüzde 18.3 olurken bu oran Türkiye geneli için yüzde 13.04'te kaldı. İstanbul, konut fiyatlarındaki yükseliş hızında Türkiye geneli ile arasını açtı. Emlak GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur'a göre bu farkın açılmasında İstanbul için art arda geliştirilen Kanal İstanbul, 3. Köprü, 3. Havalimanı gibi projeler etkili. Ayrıca yabancı ilgisi de İstanbul'da yoğunlaşıyor. Tüm bunlar aradaki makasın açılmasını tetikliyor.

Geçtiğimiz hafta açıklanan Merkez Bankası konut fiyat endeksine göre İstanbul'da bir evin metrekare satın alma değeri 2080 TL oldu. Türkiye genelinde ise ortalama bir evin metrekare satın alma değeri 1313 TL olarak belirtildi. Bu da gösteriyor ki İstanbul'da 100 metrekare ev almak isterseniz, tam 208 bin TL ödemeniz gerekiyor. Aynı rakam Türkiye genelinde 131 bin 300 TL'ye kadar düşüyor. Bu bedel yapılmış konutlar için geçerli.

Yeni konut % 17.8 arttı
Merkez Bankası'nın Yeni Konut Fiyatları Endeksi'ne göre ise İstanbul'da yeni yapılan bir evin fiyatı geçen yıla göre yüzde 17,56 arttı. Ülkenin geneline bakıldığında ev fiyatlarının yükselişini sürdürdüğü gözleniyor. Ancak artış hızı İstanbul kadar değil. Bu arada Türkiye fiyatları yükselişinde İstanbul'daki konut fiyatlarının hızlı yükselişi de etkili.

İstanbul ile Türkiye arasındaki fark hızla açılıyor
The Wall Street Journal Gazetesi Ayşegül Akyarlı Güven’in haberine göre; dikkat çekici olan konut fiyatlarında İstanbul ile Türkiye arasındaki farkın hızla açılması. Örneğin geçen yıl ekim ayında Merkez Bankası'nın Konut fiyat endeksine göre İstanbul'da ortalama bir evin fiyatı Türkiye genelinin yüzde 8.75 üzerinde gözüküyor. Geçen yıl ekim ayında ise, İstanbul'daki bir evin değeri Türkiye ortalamasının sadece yüzde 3,93 üzerindeydi.

Yeni yapılan evlerde Türkiye ile İstanbul arasındaki fark çok daha açık. İstanbul'da yeni bir evin fiyatı Türkiye ortalamasının yüzde 11,9 üzerinde.

Emlak Konut Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur'a göre Türkiye'ye oranla daha yükske olan artışın altında bu yıl İstanbul'da yürüyen önemli projeler rol oynuyor. Üçüncü Köprü, Kanal İstanbul, Üçüncü Havalimanı gibi projeler fiyat artışında etkili. Bir diğer tetikleyici ise yurtdışı alıcısının gözde pazarının İstanbul olması. Bu projelerin ve yabancı ilgisinin pozitif etkisi İstanbul ile Türkiye genelinde makasın açılmasına yol açıyor. Ancak, Sur açılan bu makasın açıklanamayacak bir noktada olmadığına da dikkat çekiyor.

Yabancı yatırımcı etkili
Dünyanın bütün ülkelerinde marka şehirleşme kavramı olduğunu, uluslararası yatırımcının da bu marka şehirlere ilgi gösterdiğini ifade eden Sur, "Türkiye'nin de marka şehri İstanbul. Bu iş aslında yerli yatırımcının ilgisine bağlı. Biz Ankara İzmir'i markalaştırmak istiyorsak önce yerel yatırımcının teveccühü lazım. Olay arz ve talebe dayalı. Ancak, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya ve Akdeniz kıyılarında geliştirilecek projeler de büyük potansiyel taşıyor" diyor.

Dünyada da marka şehirler ile ülke geneli arasında makas olduğunu ifade eden Sur şöyle devam etti: "Amerika'da da yatırım deyince akla New York, Miami geliyor. Japonya'da Tokyo, Fransa'da Paris fiyat artışında ülke genelinin üzerinde gidiyor. Bu her yerde böyle. Kendi içinde bir mantığı var. Bu İstanbul için bir balon oluştuğu konusunda gösterge değil."