Konuta ulaşmak zorlaştı

Konut Konferansına konuşmacı olarak katılan DKY İnşaat Genel Müdürü Tevfik Türel, konuta ulaşmanın zorlaştığını, fakat konut kredi faizlerinin düşmesinin konut alımını kolaylaştıracağını söyledi.

Emlakwebtv'nin de iletişim sponsoru olduğu Konut Konferansı Yapı Endüstri Merkezi'nde düzenlendi. Yapı, mimarlık ve gayrimenkul sektörünün uzmanlarını bir araya getiren konferansta 'Konut yatırımlarında 5N1K' 'Herkesin Hayali Erişilebilir Konut' 'Yen'i Nesil Tüketiciye Yönelik Konut Politikaları' ve ' Atıl Alanların Yeniden Değerlendirilmesinin Konut Piyasasına Etkisi' başlıklı oturumlar düzenlendi. 'Konut yatırımlarında 5N1K' adlı oturumda konuşmacı olan DKY İnşaat Genel Müdürü Tevfik Türel, konut yatırımındaki en büyük değişikliğin yatırımcılardan kaynaklandığını söyledi. Konut yatırımcısının artık profesyonelce konuta yatırım yaptığını, temel aşamasındaki konutları alarak yatırımı değerlendirdiğini belirtti. 

Konut Türk insanı için tasarruf aracı
Konutun Türk insanı için bir tasarruf aracı olduğunu belirten ve diğer yatırım araçlarından daha güvenli ve daha çok kazandıran bir yatırım aracı olduğunu söyleyen Türel, konuta ulaşılabilirlik konusunda son yıllarda bir zorlanma olduğunu da ifade etti. Konut fiyatlarının arttığını fakat konut kredi faizlerinin de buna paralel olarak arttığını söyelen Türel, "Konut kredi faizlerinin düşmesi ile insanların aylık olarak ödeyebileceği tutarlar düşecek. Konut kredi faizlerinin düşmesi konuta ulaşılabilirlik açısından oldukça önemli. 10 yıllık bir sürede insanların gelirleriyle bunu karşılayabiliyor olması lazım. Nakit olarak ya da tümünü peşin ödemeye gerek yok. Fazi oranları düştükçe konut kredisiyle de alınabilir oluyor. 

Dolar artışı henüz konutu etkilemedi
Dolardaki artışın henüz konut fiyatlarına etki etmediğini söyleyen Türel, önünüzdeki 5-6 aylık süre zarfında etkilenmesinin muhtemel olduğunu, çünkü dolar artışın inşaat malzemelerine ancak yansıyacağını söyledi. Bu sebeple önümüzdeki 5-6 aylık sürecin konut alımı için ideal bir zaman olduğunu belirtti. "Konut fiyatlarının normalleştiği, kampanyaların ve konut kredisi faiz oranlarının aşağıya çekildiği bu dönem konut alımı için uygun bir zaman olarak görülüyor. 5-6 sonrasında doların bu artışı, İnşaat malzemelerinin fiyatlarını etkilediği için konuta yansıyabilir" dedi.

Firma Bilgisi: yapı endüstri merkezi
Proje Bilgisi: konut konferansı