Konutta amorti süresi 18 yıla yükseldi

Cushman & Wakefield tarafından hazırlanan Türkiye Konut Sektörü analizine göre, Türkiye’de konut yatırımının ortalama geri dönüş süresi 16 yıldan 18 yıla çıktı.

Türkiye’de gayrimenkul pazarında ciddi tartışmalara sebep olan konut pazarındaki balon tartışmaları gündemdeki sürekliliğini koruyor. Cushman & Wakefield tarafından hazırlanan Türkiye Konut Sektörü: Konut Balonu raporu hazırlandı. Raporda küresel piyasalarda konut fiyat balonu göstergesi olarak kabul edilen fiyat-kira ve fiyat-gelir oranları araştırıldı. Raporda uzun zamandır tartışılan konut fiyat artışlarının, kira fiyat artış oranından çok yüksek olmasının balon riskini Türkiye için oluşturmadığı belirtildi. Raporda bir konut yatırımının ortalama geri dönüş süresinin 18 yıla, konut yatırım değerinin ise 8,6 yıllık ortalama gelire eşit olduğu saptanırken, iki yıl önceki rapora göre geri dönüşüm süresinin 16 yıl, yatırım değerinin ise 7 yıllık ortalama gelire eşit olduğu belirtilmişti. Türkiye’nin konut fiyat artışlarında en yüksek artış oranının yaşandığı ülkeler arasında gösterildiği rapora göre, fiyat-gelir makasının da en hızlı açıldığı ülkelerden biri olduğu belirtildi.

Türkiye’deki sorun fiyat artışının sürdürülebilirliği
Türkiye’deki temel sorunun konut fiyat artışlarının sürdürülebilir olup olmadığı olarak ifade edildi. Türkiye’de küresel piyasaların aksine konut fiyat artışının ülke ekonomisi için tehlike oluşturmadığını belirten Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden,Türkiye’de konut kredilerinin GSMH’ye oranı yüzde 6 seviyelerinde. Bu oran dünyada ortalama yüzde 50-60 civarında bulunuyor. Yani Türkiye’de konut fiyat artışları küresel finans krizinin öncesinde yurt dışında görüldüğü seviyelere ulaşsa bile Türkiye’de kredi pazarının GSMH’ye oranı düşük olduğu için henüz kredi pazarını etkileyecek güçte değil” dedi