Konutu ayakta tutan ne?

Konut Konferansı 2015’in en kapsamlı oturumu “konutu ayakta tutan ne?” başlıklı oturum oldu. Oturum konuşmacılarından GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Gökçe’ye aynı soruyu yönelttik.

Konut Konferansı 2015’in en kapsamlı oturumlarından biri olan konutu ve konut projelerini ayakta tutan ne sorusunun sorulduğu oturum oldu. Oturumdaki konuşmacılardan GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Gökçe, konutun temel bir gereksinim olduğunu ancak günümüzde yüzde yüz bu amaçla üretilmediğini belirtti. Gökçe, Yapı Endüstri Merkezi'nde düzenlenen Konut Konferansı 2015'te “Konutu öncelikle ayakta tutan, demografik verilerden ortaya çıkan ihtiyaç. Bunun içine nüfus artışı, kentleşmeden doğan ihtiyaç, hane halkı sayısının kademeli olarak azalması ve kentsel dönüşümün yarattığı bir ihtiyaç ortaya çıkıyor.  Bu da toplamda 850 bin ile 1 milyon adet konut ihtiyacı doğuruyor" diye konuştu.

Yabancı yatırımcı konut üretimini etkiliyor
2014 yılı sonuçlarına göre yüzde 34’ü gayrimenkul yatırımlarından kaynaklanan, toplamda 4.3 milyar dolarlık yabancıya gayrimenkul yatırımı olduğunu belirten Gökçe, yabancı yatırımcının da Türkiye’de çok önemli bir Pazar oluşturduğunu söyledi. “İstanbul artık gayrimenkul sektöründe New York, Paris ve Londra’nın başarısını yakalayan bir metropol oluyor” diyen Gökçe, konutun sosyal yaşantıyı da etkileyen çok büyük bir güce sahip olduğunu belirtti. 

Firma Bilgisi: yapı endüstri merkezi
Proje Bilgisi: konut konferansı 2015